Małe miasteczka, które warto zwiedzić [Polska], część 1

W Polsce jest pięknie! Często miejsca, które z pozoru są zwyczajne, są nadzwyczajne. Zobaczcie jakie małe miasteczka warto odwiedzić. Odpowiadamy na pytanie: „Miasto, które warto zwiedzić w Polsce?”

Sandomierz – miasto, które warto zwiedzić ze względu na historię

miasto, które warto zwiedzić

Sandomierz (fot. pixabay)

Miasto – ostatnio bardzo popularne za sprawą „Ojciec Mateusz” – położone w województwie świętokrzyskim. Położone nad Wisłą, słynie ze swojej historii. Przez Sandomierz przebiegają szlaki turystyczne: cysterski, św. Jakuba, Via Jagiellonica, Architektury Drewnianej oraz Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo.

Znajduje się tu wiele zabytków, które przyciągają turystów z całego świata, m.in.:

 • Katedra św. Jakuba – gotycka katedra z XIV wieku, zbudowana na miejscu wcześniejszego kościoła romańskiego. Wewnątrz katedry znajdują się cenne dzieła sztuki, takie jak tryptyk z 1499 roku oraz późnogotycka rzeźba Madonny.
 • Zamek Królewski – zbudowany w XIII wieku, zamek był siedzibą polskich królów oraz ważnym ośrodkiem politycznym i kulturalnym. Obecnie w zamku znajduje się Muzeum Okręgowe, w którym można zobaczyć liczne zbiory sztuki oraz eksponaty związane z historią regionu.
 • Rynek – centralny punkt miasta, na którym znajduje się wiele zabytkowych kamienic, kościołów i ratusz. Najważniejsze budynki na Rynku to m.in. Ratusz z XVIII wieku, kościół św. Michała z XV wieku oraz kamienice z XVII i XVIII wieku.
 • Klasztor Dominikanów – zbudowany w XIII wieku, klasztor był ważnym ośrodkiem kultury i edukacji. Wewnątrz znajdują się m.in. cenne freski z XIV wieku oraz piękna gotycka kaplica.
 • Brama Opatowska – jedna z trzech bram wjazdowych do miasta, zbudowana w XIV wieku. Brama zachowała się w dobrym stanie i stanowi jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Sandomierza.
 • Zespół klasztorny bernardynek – zbudowany w XVIII wieku, zespół składa się z kościoła i klasztoru. Wewnątrz kościoła znajduje się piękny barokowy ołtarz, a w klasztorze można zobaczyć m.in. cenne rękopisy i dokumenty związane z historią klasztoru.

Szczyrk – miasto, które warto zwiedzić ze względu na przyrodę i zabytki

miasto, które warto zwiedzić

Szczyrk (fot. unsplash)

Szczyrk to popularne kurortowe miasto położone w Beskidzie Śląskim w Polsce. Szczyrk leży na południe od Bielska-Białej i północny-wschód od Wisły. W okolicy Szczyrku znajduje się wiele zabytków, które przyciągają turystów z całego kraju.

Oto kilka najważniejszych zabytków w Szczyrku i jego okolicach:

 • Kolej linowo-terenowa na Skrzyczne – zbudowana w 1936 roku, kolej ta jest jedną z najstarszych i najdłuższych w Polsce. Z jej szczytu rozpościera się piękny widok na okolicę.
 • Kościół pw. św. Jakuba – zbudowany w latach 1884-1887 w stylu neogotyckim. Wewnątrz kościoła znajduje się piękny ołtarz główny oraz liczne witraże.
 • Dom Ludowy w Szczyrku – zbudowany w 1905 roku, budynek jest przykładem tradycyjnej architektury beskidzkiej. Wewnątrz można zobaczyć wystawy związane z historią regionu.
 • Kolej linowa na Skalite – zbudowana w 1958 roku, kolej ta umożliwia turystom wjazd na szczyt góry Skalite, z którego rozpościera się piękny widok na okolicę. To tylko kilka z wielu zabytków, które można zobaczyć w Szczyrku i jego okolicach. Miasto jest pięknym regionem Beskidów, bogatym w historię i kulturę, co czyni je idealnym miejscem dla miłośników przyrody i historii.

Stary Sącz – miasto, które warto zwiedzić za względu na swojski, galicyjski klimat

miasto, które warto zwiedzić

Stary Sącz (fot. starysacz.um.gov.pl)

Stary Sącz to małe miasteczko położone w Beskidzie Sądeckim w południowej Polsce. Jest to jedno z najstarszych miast w Polsce. Posiada wiele zabytków o dużym znaczeniu historycznym.

 • Zamek Królewski – zbudowany w XIV wieku, zamek był rezydencją króla Kazimierza Wielkiego. Obecnie pozostały po nim jedynie ruiny, ale można zobaczyć część murów i baszt.
 • Kościół św. Małgorzaty – zbudowany w XIII wieku, to jeden z najstarszych kościołów w Polsce. Wewnątrz kościoła znajdują się piękne rzeźby oraz liczne freski.
 • Muzeum Okręgowe – zlokalizowane w zabytkowym budynku, muzeum prezentuje historię regionu od czasów prehistorycznych do dzisiejszych dni. Wewnątrz muzeum można zobaczyć liczne eksponaty, takie jak zabytkowe meble, dokumenty i dzieła sztuki.
 • Klasztor Franciszkanów – zbudowany w XVII wieku, to jedno z najważniejszych zabytków miasta. Wewnątrz klasztoru znajduje się piękny kościół oraz liczne sale muzealne, w których prezentowane są zbiory związane z historią klasztoru oraz regionu.
 • Ratusz – zbudowany w XV wieku, to jeden z najstarszych ratuszy w Polsce. Wewnątrz ratusza można zobaczyć wiele interesujących eksponatów związanych z historią miasta.
 • Synagoga – zbudowana w XVII wieku, to jedna z najlepiej zachowanych synagog w Polsce. Wewnątrz synagogi znajduje się liczne elementy dekoracyjne oraz wystawy poświęcone historii Żydów w regionie.

Kazimierz Dolny – miasto, które warto zwiedzić ze względu na kameralny klimat królewskiego miasta

miasto, które warto zwiedzić

Kazimierz (fot. unsplash)

Miasto, które wzbogaciło się na handlu rzecznym wzdłuż Wisły. Znajduje się w województwie lubelskim, w powiacie puławskim. Ze względu na swoje piękno i bogatą historię, Kazimierz Dolny słynie z pięknych zabytkowych miejsc. 

 • Synagoga – zbudowana w XVIII wieku, to jedna z najlepiej zachowanych synagog w Polsce. Wewnątrz synagogi znajduje się liczne elementy dekoracyjne oraz wystawy poświęcone historii Żydów w regionie.
 • Klasztor oo. Bernardynów – zbudowany w XVII wieku, to jeden z najważniejszych zabytków Kazimierza Dolnego. Wewnątrz klasztoru znajduje się piękny kościół oraz liczne sale muzealne, w których prezentowane są zbiory związane z historią klasztoru oraz regionu.
 • Kaplica na Górze Trzech Krzyży – zbudowana w XVII wieku, to jeden z najważniejszych zabytków Kazimierza Dolnego. Kaplica jest położona na wzgórzu, z którego roztacza się piękny widok na miasto i okolicę.
 • Zamek Kazimierzowski – zbudowany w XIV wieku, zamek był rezydencją króla Kazimierza Wielkiego. Obecnie pozostały po nim jedynie ruiny, ale można zobaczyć część murów i baszt.
 • Ratusz – zbudowany w XVI wieku, to jeden z najpiękniejszych ratuszy w Polsce. Wewnątrz ratusza znajduje się liczne sale muzealne, w których prezentowane są zbiory związane z historią miasta.
 • Kościół św. Jana Chrzciciela – zbudowany w XV wieku, to jeden z najważniejszych zabytków Kazimierza Dolnego. Wewnątrz kościoła znajdują się piękne freski oraz rzeźby.

Czchów – miejscowość, którą warto zwiedzić ze względu na gotycki zamek

miasto, które warto zwiedzić

Czchów (fot. czchow.pl)

Miasteczko, które znajduje się w województwie małopolskim. Zaczynało swoją karierę jako komora celna, a później jako starostwo, kasztelania i miejsce sądów oraz zjazdów szlachty. Warto zwiedzić kilka miejsc, które tworzą klimat w Czchowie.

 • Zamek w Czchowie – zamek został zbudowany w XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego, a obecnie jest to ruina zamku. Warto zobaczyć piękne mury, wieże oraz baszty, które przypominają o historii tego miejsca.
 • Kościół św. Wawrzyńca – zbudowany w XVI wieku, to jeden z najważniejszych zabytków Czchowa. Wewnątrz kościoła znajdują się liczne zabytki, takie jak freski, rzeźby oraz piękny ołtarz.
 • Klasztor oo. Bernardynów – zbudowany w XVII wieku, to jeden z najpiękniejszych klasztorów w Polsce. Wewnątrz klasztoru znajduje się liczne sale muzealne, w których prezentowane są zbiory związane z historią klasztoru oraz regionu.
 • Muzeum Ziemi Czchowskiej – muzeum prezentuje historię i kulturę Czchowa oraz okolic. W muzeum można zobaczyć m.in. modele zamków oraz kościołów z regionu oraz zbiory związane z historią miasta.

Jakie jeszcze miasta w Polsce warto zwiedzić?

To dopiero pierwsza część miast, miasteczek i gmin, które warto zobaczyć w naszym pięknym kraju. W tekście są wymienione tylko niektóre miejsca, które trzeba zwiedzić. Już niedługo pojawią się kolejne.

Tymczasem zaś w międzyczasie zobacz też, gdzie warto pojechać na ferie zimowe.

Weekendowy trip po Polsce? Zdecydowanie polecamy!

Podziel się ze znajomymi