Najlepsze miejsce na ferie zimowe
Ferie już są już za rogiem. Dzieciaki i rodzice z kilku województw mogli już rozpocząć wspólny, zimowy odpoczynek. Dla pozostałych jest to ostatni dzwonek, by znaleźć zabawne i ciekawe miejsce na ferie. Pewnie w waszych głowach rodzi się pytanie, ale dokąd pojechać? Czy wybrać popularny „aktywny wypoczynek”, jakim są narty, a może spróbować nowych miejsc, których nigdy nie zwiedziliście? By ułatwić wam zadanie oraz zainspirować was, przedstawiamy naszą listę TOP 10 miejscówek na ferie zimowe.
1. ZAKOPANE – idealne miejsce na ferie?
Chyba każdy z nas kojarzy zimową stolicę Polski. Zakopane od lat zachwyca nas swoim pięknem górskiego pasma Tatr, obfitym śniegiem oraz wieloma rozrywkami dla fanów zimowych sportów. Wydaje się, że będzie to niezaprzeczalny, pierwszy wybór większości z nas.
Jednym z wartych odwiedzenia miejsc w Zakopanem jest Wielka Krokiew. Jeden z większych symboli zimowej stolicy, pozwoli nam na poczucie się niczym prawdziwy, zawodowy skoczek narciarski. To właśnie na niej są rozgrywane konkursy narciarskie.
Kolejne miejsce spodoba się na pewno wielu smakoszom podhalańskich smaków. Chyba każdy z nas odwiedzając polskie góry, wstąpił na słonego oscypka. To właśnie o nim możemy dowiedzieć się więcej, wstępując do Muzeum Oscypka. Przestępując przez drzwi, będziemy mogli usłyszeć o jego historii, tradycji jego przyrządzania, a także ciekawostek z nim związanych. To, co na pewno spodoba się turystom w każdym wieku, to możliwość przyrządzenia swojego własnego oscypka!
Ostatnim miejscem, na którym się dzisiaj skupimy – ale nie ostatnim w samym Zakopanem – jest oczywiście Gubałówka. Dla fanów ruchu, to okazja na godzinną wędrówkę, pośród pięknych widoków. Niech nie czują się pokrzywdzeni ci, którzy nie chcą jednak wyruszać w podróż pieszo. By podziwiać piękno panoramy Zakopanego i Tatr, możemy pojechać kolejką terenową.
2. KARPACZ – idealne miejsce na ferie?
Zdaje się, że Karpacz wręcz powinien znaleźć się w czołówce miejscówek na ferie zimowe. Karkonoskie miasteczko ma do zaproponowania nam wiele fantastycznych atrakcji. Oczywiście, jedną z podstawowych, będą stoki narciarskie – oblegane przez turystów, wyczekujących chłodniejszej pogody, by móc założyć narty czy deski na nogi. Jednak nie jest to rozrywka dla wszystkich. Czy jest coś jeszcze wartego zobaczenia?
Są tutaj amatorzy architektury? Mam coś szczególnego dla was. Świątynia Wang, znana również jako Kościół Górski Naszego Zbawiciela to zabytkowy kościół, wybudowany w norweskiej miejscowości Vang. W głowie może zrodzić się pytanie – co on w takim razie robi w Karpaczu? Myślę, że powinniście sami sprawdzić, od razu zwiedzając wnętrze tej znakomitej świątyni.
Co jeszcze można zobaczyć? Myślę, że nie tylko dzieciaki, ale też dorośli skuszą się na zwieszenie Interaktywnej wystawy makiet LEGO. Możemy tam zobaczyć modele różnych atrakcji Karpacza oraz samego miasta. Sam widok budowli może nas zainspirować do zwiedzenia kolejnych ciekawych i wartych zobaczenia miejsc.
3. Szklarska Poręba – idealne miejsce na ferie?
Szklarska Poręba to miasto, o którym słyszy się dość często w okresie feryjnym. Jest to piękne i atrakcyjne miejsce zarówno dla fanów sportów, jak i zwiedzających muzea turystów. Miasteczko położone między Karkonoszami, a Górami Izerskimi zapewni niesamowite widoki oraz zabawy.
Sportowcom do gustu na pewno przypadną dwa stoki narciarskie – Puchatek i Lola. Są one nie tylko jednymi z dłuższych, ale zapewniają zabawę zarówno dla zaawansowanych narciarzy, jak i tych dopiero rozpoczynających jazdę. Również nie zapominajmy o wędrownikach, na których czekają na szlakach atrakcje takie jak Wodospad Kamieńczyka i smaczne naleśniki, które znajdą się tuż za jego rogiem. Kolejnym punktem wędrówki może okazać się Wodospad Szklarki, kojarzący się z jednym z kadrów filmu „Narnia”.
Dla tych z nas, którzy lubią zatopić się we wspaniałym widoku czy otoczyć się pięknem kultury, jest parę rozwiązań. Jednym z nich jest taras widokowy „Złoty Widok”. To miejsce znajdujące się nad 20-metrowym urwiskiem skalnym, pozwalające na podziwianie niezwykłego widoku na Karkonosze.
Świetnym wyborem, szczególnie dla rodzin z dziećmi może okazać się Leśna Huta. Atrakcja ta pozwala na poznanie historii i tradycji hutnictwa, z którego znana jest Szklarska Poręba. Warsztaty mogą okazać się nie tylko ciekawe, ale również edukacyjne.
4. Czechy – idealne miejsce na ferie?
Nie tylko w Polsce znajdziemy ciekawe atrakcje oraz miejsca na wypoczynek. Dla osób chcących zwiedzić nowe miejsca i poznać ich kulturę – dobrym wyborem są właśnie Czechy. Jest to kraj zarówno dla osób chcących pojeździć na nartach, jak i zwiedzających turystów.
Stoki narciarskie po stronie naszych sąsiadów są równie dobrze przygotowane, co nasze. Zorganizowaniu i jakości nie można nic zarzucić. Przy planowaniu wyjazdu, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na Jańskie Łaźnie oraz Pec pod Śnieżką, które są jednymi z bardziej wartościowych miejsc do odwiedzenia.
Co jeszcze może nas tam zainteresować? Najpopularniejszym z czeskich miejsc turystycznych, jest niezaprzeczalnie Skalne Miasto Adrspassko-Teplicke Skały. Choć jest to jedna nazwa, labirynty są aż dwa. Znajdują się obok siebie, a prowadzi do nich wiele szlaków. Co jest w nich takiego ciekawego? Skalne Miast w czasach wojny było schronieniem dla mieszkańców Adrspachem. Idąc szlakami kamiennych labiryntów możemy również podziwiać niesamowite widoki i oczywiście formacje skalne utworzone przez naturę.
Czasami, nawet nie mamy świadomości, że właśnie stanęliśmy na granicy innego kraju. Nie jest to też trudne w górach, gdzie bardzo prosto przejść na ziemię naszych słowiańskich kuzynów. Przykładu nie musimy szukać daleko. Będąc w Górach Stołowych możemy zdobyć dwa czeskie szczyty — Božanovský Špičák oraz Koruna.
W trakcie odwiedzin Czech, nie zapominajmy o zapoznaniu się z ich kulturą, która mimo podobieństw, może się bardzo różnić! Odwiedzając wspomniane już miasteczka, nie pozostawajmy wyłącznie na stoku – może krótki spacer po tych miejscach również nas zachwyci!
5. Kletno – idealne miejsce na ferie?
Wracamy do naszego kraju. Zimowe miejscowości zwykle kojarzą nam się z podium, jakie objęły również w tym zestawieniu. Nie zapominajmy, że czasem te małe miejscowości mają jeszcze większy urok. Jedną z nich jest właśnie Kletno. Już sami mieszkańcy miasteczka nadają pozytywną atmosferę, która urozmaica wyjazd.
Jest to miejsce dla wędrowników, którzy mogą podziwiać widoki na szlakach tych niewysokich gór, ale również dla narciarzy! Stoki narciarskie są przyjemne do zjazdów i niedalekie od samej miejscowości. Wróćmy jednak jeszcze na chwilę do podróżników pieszych.
Jedną z popularniejszych atrakcji jest szlak Śnieżnik. Mierzący 1425 metrów n.p.m. szczyt powinien znaleźć się na naszej wędrownej liście, jeśli chcemy odwiedzić właśnie Kletno. Jest to najwyższy szczyt Sudetów wschodnich, leżących po polskiej stronie. Możemy na niego dotrzeć przy okazji zahaczając o inną ciekawą atrakcję, jaką jest Jaskinia Niedźwiedzia. Ubierzcie się ciepło ponieważ jest to najdłuższa jaskinia w Sudetach. Zwiedzanie trwa około 40 minut, a sam rezerwat skrywa w sobie ciekawości natury, tworzącej się latami.
6. Góry Stołowe – idealne miejsce na ferie?
Choć nie jest to miejscowość, a pasmo górskie, gdy słyszymy nazwę Góry Stołowe, od razu wiemy, w jaki rejon się udajemy. Oferuje on nam wiele atrakcji, w szczególności dla wędrowników i lubiących zwiedzać. Szlaki turystyczne płaskich gór składają się na łączną długość nawet 100 km. Właśnie dzięki nim możemy dostać się do głównych atrakcji tego niezwykłego pasma Sudetów.
Pierwszą z nich jest tak zwane „Skalne miasto”. Znajduje się ono na najwyższym szczycie wspomnianych gór, czyli na Szczelińcu Wielkim. Jest to swego rodzaju mały labirynt, który jest rzadziej odwiedzany przez turystów, niż inne atrakcje. Można go nazwać jedną z koron polskich gór. Prowadzi na niego parę szlaków, a droga nie jest taka długa. Pół godziny wystarczy, by zdobyć tę koronę.
Kolejnym labiryntem wartym zwiedzenia, są niezaprzeczalnie Błędne Skały. Jest to na pewno częściej odwiedzane miejsce niż Skalne miasto, jednak równie ciekawe. Konstrukcja ta jest dużo większa, a wyrzeźbione skały, wąskie przesmyki i trudne przejścia, urozmaicają doznania, które na nas tam czekają. To zagadkowe miejsce, nie skrywa wyłącznie kamiennych przejść. Wybierając się tam powinniśmy poszukać „Głazu Trzech Krzyży”, dawniej pilnie strzeżonego punktu celnego między królestwem czeskim oraz hrabstwem kłodzkim. Jak rozdzielimy go od innych, licznych głazów w tym miejscu? Pomogą nam daty, które według legendy wyryto podczas przyłapania przemytników.
Jeśli nie pobłądzimy w kamiennym labiryncie, powinniśmy skierować się w stronę ciekawej formacji skalnej. Trupia czaszka powstała z zapadniętych skał, przyciąga ludzi głównie przez swój wygląd. Znajduje się ona niedaleko szczytu Kopa Śmierci, pod skalnymi tarasami. Jest to zacisnę miejsce, które z pewnością, pozwoli na refleksję i ciekawe zdjęcia.
7. Białka Tatrzańska – idealne miejsce na ferie?
O Górach Stołowych można było powiedzieć sporo, ale zostawiam to do waszego poznania. Przenieśmy się teraz do kolejnego miejsca. Białka Tatrzańska jest kolejną, mniejszą miejscowością wartą polecenia. Jest jednak znana ze swoich doskonałych miejsc narciarskich, szczególnie w Ośrodku Narciarskim Kotelnica Białczańska. Jest to jednak z większych oraz popularniejszych stacji narciarskich Podhala. Oferuje ona aż 14 kilometrów tras każdego rodzaju. Od łatwiejszych i spokojnych, po trudne i bardzo nachylone, każdy znajdzie coś dla siebie.
Gdy jednak już przemarzniemy na zaśnieżonym stoku, dobrym pomysłem jest udanie się na Termy hotelu Bania. Termalne baseny nie tylko rozluźnią nasze mięśnie po wysiłku, ale również nas ogrzeją. Będzie to relaks zarówno dla rodziców, jak i zabawa dla dzieci, które będą mogły skorzystać ze zjeżdżalni, fal czy jacuzzi.
Skoro wspomnieliśmy o dzieciach. Ferie to czas głównie poświęcony dzieciom. To dla nich planujemy różne atrakcje, by umilić im wyjazd. Co więc może być ciekawszego niż „Dom do góry nogami”? Abstrakcyjne chodzenie po sufitach, wiszące nad głowami stoły, a stojące u nóg żyrandole. Jest to wyzwanie dla naszego umysłu, o którym warto samemu się przekonać.
8. Rudawy Janowickie – najlepsze miejsce na ferie?
Chyba już zauważyliście, że nie chcę przedstawiać wam najpopularniejszych miejsc, a te najciekawsze do zwiedzenia. Kolejnym z nich są właśnie Rudawy Janowickie, które znajdują się w jednej z części Sudetów Zachodnich. Co w takim miejscu może nas zainteresować?
Choć miejsce nie jest zbyt rozległe, możemy znaleźć w nim wiele pięknych krajobrazów. By móc się nimi napawać, warto spróbować wejść na szczyty Sokolik oraz Krzyżna Góra. Nie jest to trasa trudna, dlatego nada się zarówno dla starszych, jak i młodszych wędrowców. Warto zaznaczyć, że w okolice szlaków można dojechać pociągiem (do Trzcińska), co staje się świetną oszczędnością pieniędzy oraz energii podczas wyjazdu.
Kolejnym przystankiem, jaki możemy zrobić w Rudawach Janowickich, są Ruiny zamku Bolczów. Są to ruiny z XIV wieku, które pamiętają jeszcze czasy potopu szwedzkiego i napadu wojsk. Jest to darmowa atrakcja, okazująca się przyjemnością dla oka.
Co to byłby za wypad w góry, bez odwiedzenia najwyższego szczytu danego miasta? Skalnik, to miejsce rzadko odwiedzane przez turystów, ale bardzo piękne. Na wysokości 945 metrów n.p.m. możemy zobaczyć ruiny wieży widokowej, a odsuwając się na sąsiedni szczyt Ostra Mała, czeka na nas piękna panorama.
9. Trójmiasto – najlepsze miejsce na ferie?
Ferie zimowe kojarzą nam się raczej z chłodem, śniegiem i nartami. Jeśli we wakacje odrzucacie myśl o wyjeździe nad morze, przez ilość turystów na plażach, upały bądź chęć wyjazdu w spokojniejsze miejsce – Trójmiasto w ferie może być ciekawym wyborem. Możemy spodziewać się, że będzie to oryginalny pomysł na wyjazd. Tylko, co my będziemy robić nad morzem zimą?
Odpowiedź jest prostsza niż się wydaje. Aktywności sportowe, to nie problem. Łyżwy przy Sopockim molo, narty czy sanki na Łysej Górze, to jedne z ciekawszych aktywności, jakie proponuje nam nadmorskie miasteczko.
Lubicie uczyć się nowych rzeczy? To odpowiedni okres na to. Muzea, Warsztaty i Centra Nauki nie będą aż tak oblegane, jak w okresie letnim. Może okazać się to ciekawą atrakcją dla dzieci, ale również i dla dorosłych. Jednymi z nich są Muzeum Bursztynu w Gdańsku, gdzie możemy poznać historię tego wspaniałego minerału, a także Muzeum II Wojny Światowej, które może okazać się świetnym urozmaiceniem wycieczki, szczególnie dla zapalonego historyka.
Jeśli chcielibyśmy odrobinę odpocząć od zgiełku miasta, nic nie jest piękniejsze niż spacer brzegiem morza. Wydaje się proste, przecież robi się to latem, jednak zimą jest równie magiczne.
10. Bieszczady – najlepsze miejsce na ferie?
Ile razy już słyszało się w żartach „rzucam wszystko i jadę w Bieszczady”? Może czas właśnie tam wyruszyć, ponieważ jest to piękny, a często niedoceniany region Polskich gór. Podczas gdy większość z naszych znajomych pojedzie do Zakopanego, czy w Karpaty, Bieszczady mogą okazać się świetnym wyborem. Jakie atrakcje możemy tam znaleźć w okresie zimowym?
Gdy widzimy śnieg, zwykle przywdziewamy strój i szykujemy się na narty czy łyżwy. Bieszczady oferują nam coś jeszcze lepszego. Podróż psim zaprzęgiem niczym w filmach dokumentalnych. Nie jest to standardowa przejażdżka, a pełna wrażeń atrakcja dla osoby w każdym wieku. Jeśli to za mało emocji, snowtubing czy skutery śnieżne również dodadzą nam adrenaliny. Szansa na spróbowanie ich pojawia się wyłącznie zimą.
Wolicie coś spokojniejszego? Nie martwcie się, o tym również pomyślano. Bieszczadzka ciuchcia pozwoli wam na chwilę odpoczynku i podziwianie piękna zimowego miasteczka. Jeśli chcecie poczuć odrobinę romantyzmu, zamiast ciuchci możecie zdecydować się na bryczkę, która przewiezie was gdzie zechcecie.
O tych, którzy pasjonuje podziwianie widoków, nie zapomnieliśmy. Wieża widokowa w Mucznem czy Lodospady w Rudawce są jednymi z kilku miejsc, które zimą pozwalają na niezapomniane wspomnienia i zdjęcia. Powiedzmy sobie może trochę więcej o pierwszym z nich.
Jest to najwyższa wieża widokowa w Bieszczadach. Mierzy aż 907 metrów n.p.m., a z jej tarasu możemy ujrzeć ukraińską stronę tej zimowej krainy oraz Dolinę Sanu. By dotrzeć do tych pięknych krajobrazów, możemy wybrać dwie trasy – łagodną i długą lub stromą i krótką. Wejście na wieże jest całkowicie darmowe, co może stać się dla nas jednym z plusów, by nasza trasa przecięła się właśnie z tą drogą.
Przypomnijmy też o kolejnym pięknym zjawisku. Czym są właściwie lodospady? To ogromne, zwisające ze skalnego urwiska lodowe sople. Wyglądają niczym zamrożony wodospad, który możemy obserwować i z bliska i z daleka. Wybierając pierwszą opcję, powinniśmy jednak zachować ostrożność. Pomimo grubej pokrywy lodu, wciąż może dojść do oberwania fragmentów lodu. Do lodospadów prowadzi głównie jedna, dość kręta ścieżka w górę rzeki. To właśnie tam możemy znaleźć najpiękniej wyglądające fragmenty nacieków.
PODSUMOWUJĄC – najlepsze miejsce na ferie
Ferie zimowe to najlepszy i często jedyny czas zimowy, gdy możemy wyjechać i zwiedzić ciekawsze strony naszego kraju. Wybór odpowiedniego miejsca na wyjazd może wydawać się trudny. Szukamy, pytamy o polecenie, by jak najlepiej spędzić ten zimowy czas. Poszukując rozwiązania chcemy, oczekujemy różnorodności, dobrego dojazdu, ciekawych atrakcji dla nas i najbliższych. Spośród tylu możliwości wciąż ciężko wybrać, ale klaruje nam się już pewien obraz tego, co mogło nas zaciekawić już z samego opisu. Może po odwiedzeniu niektórych z tych miejsc oraz wielu innych, sami stworzycie swoją listę TOP 10 miejscówek na ferie zimowe?