Podróże służbowe pociągiem – 8 zalet

Podróże służbowe są nieodłącznym elementem życia zawodowego. Do dyspozycji mamy wiele opcji transportu, w tym samochody, samoloty i pociągi. Który z nich jest najlepszym rozwiązaniem dla delegacji biznesowych?

Okazuje się, że pociągi posiadają wiele zalet w porównaniu do innych środków transportu. Są ekonomiczne, szybkie, komfortowe, bezpieczne, przyjazne dla środowiska i elastyczne. Jeśli szukasz najlepszego sposobu na wyjazdy firmowe, pociągi stanowią doskonałą opcję.

W Polsce sieć kolejowa jest dobrze rozwinięta i obejmuje wiele miast i miejscowości. Pociągi kursują regularnie, a bilety można nabyć online (np. za pośrednictwem aplikacji mPay) lub w kasach biletowych. Bilety kolejowe są również stosunkowo niedrogie, a często można natknąć się na zniżki dla grup oraz osób podróżujących regularnie.

podróże służbowe

(fot. freepik.com)

Efektywność – podróże służbowe

Jedną z wielkich zalet biznesowych podróży pociągiem jest możliwość pracy w trakcie podróży, co pozwala optymalnie wykorzystać każdą chwilę. To coś, czego nie można zrobić podróżując samochodem, a na pewno jest ograniczone podczas podróży lotniczych.

Większość przewoźników kolejowych oferuje dostęp do gniazdka elektrycznego dla laptopów, a coraz więcej z nich zapewnia bezpłatny dostęp do Wi-Fi na pokładzie. Oznacza to, że czas spędzony na dojazdach między destynacjami można wykorzystać na przygotowanie do spotkań lub nadrobienie zaległości w pracy.


Czas to pieniądz

Kiedy czas jest na wagę złota, a budżety nie sięgają do prywatnego helikoptera (cóż, warto zapytać!), podróż pociągiem jest często najszybszym sposobem na dotarcie do celu. Co więcej, nigdy nie musisz martwić się o to, że utkniesz w korkach w godzinach szczytu lub będziesz musiał szukać miejsca parkingowego.


Planowanie z wyprzedzeniem – podróże służbowe

Każdy kto podróżuje służbowo wie, jak ważny jest harmonogram podróży. Wybierając pociąg jako środek transportu, dokładnie wiesz kiedy dotrzesz do miejsca docelowego. W rezultacie możesz z dużą dokładnością zaplanować aktywności zawodowe, od biznesowych spotkań przy kawie po udział w ważnych wydarzeniach. Na szczęście to już nie lata ’00, a nasze rodzime koleje stają się naprawdę godne zaufania.

podróże służbowe

(fot. freepik.com)

Opłacalność

Nadmuchane wydatki to coś, z czym wszyscy przedsiębiorcy walczą każdego dnia. Wraz ze zmniejszającymi się budżetami i potrzebą efektywnego wydatkowania środków, wybór pociągieu jest często znacznie bardziej opłacalną opcją niż podróżowanie samolotem, a nawet samochodem.
Podróż jednego pracownika z Gdańska do Krakowa jest dużo bardziej opłacalna finansowo jeśli wybierzemy pociąg. Przykłady można mnożyć w nieskończoność.


Długie droga do celu

Wielu z nas jest przyzwyczajonych do podróżowania samochodem na krótkie dystanse. Jednak długie podróże tym środkiem transportu mogą być męczące i nudne. Dlatego wiele osób, z uwagi na wygodę i komfort preferuje podróż pociągiem.


Dbanie o środowisko

W ostatnich latach wszyscy staliśmy się bardziej świadomi naszego śladu węglowego. Dlatego też ważne jest, aby wziąć pod uwagę nasz osobisty wkład w środowisko. Badania wykazują, że podróże służbowe stanowią od 15 do 20% całkowitych emisji danej firmy. Podróżowanie pociągiem jest jednak jednym z bardziej ekologicznych sposobów dojazdu, ponieważ emituje mniej CO2 niż podróż samochodem lub samolotem. Ponieważ pociągi przewożą znaczną liczbę pasażerów, zużycie paliwa jest dzielone między większy ślad węglowy.

podróże służbowe

(fot. freepik.com)


Podróże służbowe w grupach

Podczas podróży w dużych grupach podróżowanie pociągiem jest często najlepszym sposobem na przybycie na miejsce jako zespół. Czy to na prezentację czy spotkanie z klientem, oznacza to, że tracisz mniej czasu na koordynowanie logistyki. Możesz również skorzystać z dodatkowego czasu, przygotowując się do spotkania, które ma się odbyć. A może nawet skorzystasz na oszczędnościach przy rezerwacji grupowej.


Kontrola nad wydatkami

Coraz więcej firm decyduje się na korzystanie z usług mPay dla firm w celu uzyskania wsparcia w rozliczaniu i kontrolowaniu kosztów podróży służbowych. mPay jako jedyny na rynku, oferuje możliwość zakupu biletów kolejowych przez aplikacje oraz pełen nadzór nad podróżami. Od faktur zbiorczych, poprzez konrolę podróży pracowników w czasie rzeczywistym, na raportach transakcyjnych kończąc.
Niezależnie od tego, czy podróżujesz pociągiem, czy parkujesz w strefach płatnego parkowania lub korzystać z przejazdów autostradami videotoll – z mPay dla firm istnieje wiele możliwości zaoszczędzenia pieniędzy.

Inną zaletą korzystania z rozwiązań mPay dla firm jest fakt, iż korzystając z konta prepaid w aplikacji pracownicy nie są obciążani kosztami podróży, a co za tym idzie, koniec z papierowymi biletami, zbieranymi podczas każdej podróży. Koniec z nierozliczonymi wyjazdami, zgubionymi fakturami i mozolnym rozliczaniem przez dział księgowy.

Oto 8 zalet podróżowania pociągiem w celach biznesowych. Następnym razem, gdy wyjedziesz w podróż, przeczytaj je szybko, aby odświeżyć sobie pamięć o wszystkich korzyściach, które one przynoszą.

Podziel się ze znajomymi