Opóźniony lub odwołany lot? Należy Ci się odszkodowanie!

W dzisiejszych czasach podróżowanie staje się coraz bardziej dynamiczne, a wraz z nim wzrasta znaczenie praw pasażerów podróżujących lotniczymi trasami. W wywiadzie dla mCast, Michał Feliks z AirCashBack podzielił się kluczowymi informacjami dotyczącymi odszkodowań za opóźnione oraz odwołane loty. Warto przyjrzeć się bliżej temu, jakie prawa przysługują podróżnym w przypadku, gdy ich plany zostają niespodziewanie zaburzone.

odszkodowanie za odwołany lot

(fot. pixabay.com)

Odszkodowanie za Opóźniony Lot

Jak zaznacza Michał Feliks, „najistotniejszym elementem tego jest to, żeby pamiętać o tym, że istnieją ogólnounijne uprawnienia wynikające z przepisów rozporządzenia, które dają ci perspektywę dochodzenia odszkodowania z tego tytułu.” Jeśli opóźnienie lotu przekracza 3 godziny i nie jest spowodowane okolicznościami nadzwyczajnymi, pasażer ma prawo uzyskać odszkodowanie za opóźniony lot. „Dla lotów krótszych na dystansie do 1500 km jest to 250 €. Dla tych dłuższych lotów między 1500 a 3500 km to 400 €, a dla lotów dłuższych niż 3500 km – 600 €.”

Odszkodowanie za Odwołany Lot

W przypadku odwołania lotu, sytuacja jest bardziej złożona. Michał Feliks wyjaśnia, że jeśli przyczyną odwołania są okoliczności nadzwyczajne, takie jak warunki pogodowe czy strajki, to przewoźnik nie ponosi odpowiedzialności za wypłatę odszkodowania. Jednak gdy odwołanie jest spowodowane problemami technicznymi, „pasażerowie mają pełne prawo do ubiegania się o odszkodowanie.” W takiej sytuacji warto podjąć działania, np. skontaktować się z przewoźnikiem lub skorzystać z firm specjalizujących się w dochodzeniu roszczeń by uzyskać odszkodowanie za odwołany lot.

odszkodowanie za odwołany lot

(fot. pixabay.com)

Zalety Pomocy Specjalistów – Wnioski z Rozmowy

Podsumowując rozmowę z Michałem Feliksem, warto zdawać sobie sprawę z praw przysługujących pasażerom w przypadku opóźnień i odwołań lotów. Wartościowe wnioski można wyciągnąć z jego słów: „W takim wypadku można albo sobie to odpuścić, albo do czego ja szczerze zachęcam warto w takim wypadku skierować wniosek o pomoc do firmy specjalizującej się w tego typu rzeczach. Takich firm na rynku jest kilka, no między innymi jest to jest to właśnie AirCashBack.” Może to stanowić pewną gwarancję dla podróżujących, że ich prawa zostaną należycie uwzględnione i chronione, nawet w sytuacjach niespodziewanych zakłóceń podróży.

Link do całego odcinka mCast:

Ubezpieczenie Turystyczne w mPay

To wszechstronne zabezpieczenie, które zapewnia Ci spokojną podróż nie tylko w przypadku problemów z lotami, ale także w różnych innych sytuacjach. Opcji ubezpieczenia jest wiele i zależą od wyboru odpowiedniego towarzystwa ubezpieczeniowego, jednakże warto wiedzieć na jakie ewentualności możemy się zabezpieczyć.

Ochrona Wartości Bagażu i Mienia Osobistego: Czy zdarzyło Ci się, że Twój bagaż zaginął lub został uszkodzony podczas podróży? Warto mieć pewność, że Twój bagaż i mienie osobiste są zabezpieczone w razie takich sytuacji. To oznacza, że nawet w przypadku utraty czy uszkodzenia bagażu, nie musisz martwić się o koszty związane z jego naprawą lub wymianą.

Ubezpieczenie Turystyczne

(fot. freepik.com)

Wsparcie Medyczne na Wypadek Choroby lub Wypadku: Nikt nie chce myśleć o ewentualności choroby czy wypadku podczas podróży, ale lepiej być przygotowanym. Dostęp do wsparcia medycznego, włączając w to koszty leczenia, hospitalizacji i transportu medycznego w nagłych przypadkach to w tym przypadku nieoceniona pomoc.

Anulowanie lub Przerwanie Podróży: Czasami sytuacje życiowe mogą wymusić konieczność anulowania lub przerwania planowanej podróży. Warto zabezpieczyć się przed utratą kosztów związanych z rezerwacją i otrzymać rekompensatę za niewykorzystane usługi turystyczne.

Opóźnienia i Odwołania Innych Środków Transportu: W przypadku opóźnień lub odwołań innych środków transportu, takich jak pociągi czy autobusy, także możesz ubiegać się o odszkodowanie.

Asystent Medyczny i Pomoc Prawna: Podczas podróży za granicą, nie zawsze jest łatwo poradzić sobie z nieznanych sytuacjami medycznymi czy prawno-organizacyjnymi. Przyda się wsparcie w postaci asystenta medycznego i prawnego, który pomoże Ci zrozumieć lokalne procedury i podjąć odpowiednie kroki.

Jak wykupić Ubezpieczenie Turystyczne w mPay?

  1. Pobierz Aplikację mPay: Przejdź do App Store (dla użytkowników iOS) lub Google Play Store (dla użytkowników Android) i pobierz aplikację mPay na swój smartfon.
  2. Zaloguj się lub Załóż Konto: Po zainstalowaniu aplikacji, zaloguj się na swoje istniejące konto mPay lub załóż nowe, jeśli nie masz jeszcze konta.
  3. Przejdź do Sekcji „Ubezpieczenia”: Po zalogowaniu, przewiń ekran w dół i znajdź kafelek oznaczony jako „Ubezpieczenia”. Kliknij w ten kafelek, aby przejść do sekcji dotyczącej ubezpieczeń.
  4. Wybierz „Ubezpieczenia Turystyczne”: W sekcji „Ubezpieczenia”, znajdź opcję „Ubezpieczenia Turystyczne” i wybierz ją.
  5. Uzupełnij Dane Wyjazdu: Zostaniesz poproszony o uzupełnienie niezbędnych danych dotyczących swojego planowanego wyjazdu. To obejmuje daty podróży, cel podróży, liczbę osób i inne istotne informacje.
  6. Zapoznaj się z Warunkami i Wybierz Ubezpieczenie: Przeczytaj dokładnie warunki ubezpieczenia turystycznego oferowanego w mPay. Następnie wybierz preferowaną opcję ubezpieczenia, która spełni Twoje potrzeby.
Podziel się ze znajomymi