OC, AC – różnice. Kiedy można skorzystać z danego ubezpieczenia?

OC, AC – różnice. Co to jest OC? Odpowiedzialność Cywilna (OC) to rodzaj obowiązkowego ubezpieczenia samochodowego, które chroni właściciela pojazdu przed kosztami związanymi z szkodami wyrządzonymi innym osobom lub ich mieniu w wyniku wypadku drogowego spowodowanego przez właściciela pojazdu.

Co to jest AC? Auto-Casco (AC), nazywane także ubezpieczeniem komunikacyjnym, to dobrowolne ubezpieczenie samochodowe, które chroni pojazd właściciela przed różnymi rodzajami szkód, takimi jak kolizje, kradzież, pożary czy uszkodzenia spowodowane działaniem natury, pomagając w naprawie lub zastąpieniu pojazdu.

OC, AC - różnice

(fot. pixabay.com)

OC – ważne informacje

Odpowiedzialność Cywilna (OC) to rodzaj ubezpieczenia samochodowego, które pokrywa szkody wyrządzone przez właściciela lub kierowcę pojazdu innym osobom lub ich mieniu w wyniku wypadku lub kolizji, za którą jest on odpowiedzialny.

OC jest obowiązkowe w wielu krajach, w tym w Polsce. Oznacza to, że każdy właściciel pojazdu mechanicznego musi posiadać polisę OC, aby móc legalnie jeździć po drogach.

OC nie chroni pojazdu właściciela przed kosztami naprawy lub zastąpienia własnego pojazdu. Jego głównym celem jest ochrona innych osób i mienia przed finansowymi skutkami wypadku.

AC – ważne informacje

Auto-Casco, znane także jako ubezpieczenie komunikacyjne lub ubezpieczenie od kradzieży i uszkodzeń, to rodzaj ubezpieczenia samochodowego, które chroni pojazd właściciela przed różnymi rodzajami szkód, takimi jak uszkodzenia mechaniczne, kradzież, pożar, czy zalanie.

To ubezpieczenie jest dobrowolne, co oznacza, że właściciel pojazdu decyduje się na jego zakup i płaci za niego dodatkową składkę.

AC może obejmować różne rodzaje pokrycia, takie jak ubezpieczenie od kolizji (pokrywające szkody spowodowane kolizją z innym pojazdem lub obiektem), ubezpieczenie od kradzieży, ubezpieczenie od pożaru, ubezpieczenie od zdarzeń losowych itp.

AC może chronić wartość pojazdu właściciela i pomóc mu w naprawie lub zastąpieniu pojazdu w przypadku uszkodzenia lub kradzieży.

OC, AC - różnice

(fot. pixabay.com)

Przykłady zdarzeń objętych OC – OC,AC – różnice

Kolizja z innym pojazdem: OC pokrywa szkody wyrządzone innemu uczestnikowi ruchu drogowego w wyniku kolizji spowodowanej przez właściciela pojazdu.

Uderzenie pieszego: Jeśli kierowca uderzy pieszego na przejściu dla pieszych, OC może pokryć koszty leczenia i odszkodowanie dla poszkodowanego.

Uszkodzenie mienia publicznego: Jeśli samochód spowoduje uszkodzenie np. znaku drogowego, ogrodzenia lub innego mienia publicznego, OC może pokryć koszty naprawy lub odbudowy.

Wypadek z nieubezpieczonym kierowcą: W przypadku wypadku z nieubezpieczonym kierowcą, OC może chronić właściciela pojazdu przed kosztami związanymi z naprawą lub odszkodowaniem.

Szkody spowodowane przez zdarzenie losowe: Jeśli w wyniku nagłego zdarzenia, takiego jak upadek drzewa na pojazd lub uderzenie pioruna, zostaną wyrządzone szkody innym osobom lub mieniu, OC może pokryć te koszty.

Wypadek z udziałem rowerzysty: Jeśli kierowca pojazdu spowoduje wypadek z udziałem rowerzysty, OC może pokryć koszty leczenia i odszkodowanie dla poszkodowanego rowerzysty.

Uszkodzenie cudzego pojazdu na parkingu: Jeśli pojazd właściciela spowoduje uszkodzenie innego pojazdu na parkingu, OC może pokryć koszty naprawy tego pojazdu.

Uderzenie zwierzęcia: Jeśli kierowca pojazdu uderzy zwierzę na drodze, OC może pomóc w pokryciu kosztów szkód, które zwierzę wyrządziło.

Przykłady zdarzeń objętych AC – OC,AC – różnice

Uszkodzenie w wyniku kolizji: AC może pokryć koszty naprawy lub zastąpienia pojazdu właściciela po kolizji z innym pojazdem lub obiektem.

Kradzież pojazdu: Jeśli pojazd zostanie skradziony, AC może pomóc w pokryciu straty, a nawet wypłacić odszkodowanie.

Pożar samochodu: AC może chronić właściciela pojazdu przed kosztami związanymi z pożarem pojazdu.

Uszkodzenie w wyniku działania natury: Jeśli pojazd zostanie uszkodzony w wyniku powodzi, huraganu lub innych klęsk żywiołowych, AC może pokryć koszty naprawy.

Wandalizm: Jeśli pojazd zostanie uszkodzony w wyniku aktu wandalizmu, AC może pomóc w pokryciu kosztów naprawy lub zastąpienia uszkodzonych części.

Uszkodzenie w wyniku upadku drzewa: Jeśli pojazd zostanie uszkodzony w wyniku upadku drzewa na niego, AC może pokryć koszty naprawy lub zastąpienia uszkodzonych części.

Uszkodzenie w wyniku uderzenia przez kamień: Jeśli pojazd zostanie uszkodzony w wyniku uderzenia przez kamień lub inny obiekt na drodze, AC może pomóc w pokryciu kosztów naprawy.

Szkody w wyniku powodzi lub zalania: Jeśli pojazd zostanie zalany w wyniku powodzi lub zalania, AC może chronić właściciela pojazdu przed kosztami naprawy lub zastąpienia zniszczonego pojazdu.

OC, AC - różnice

(fot. pixabay.com)

Zdarzenie na drodze – wykorzystanie ubezpieczenia OC – OC, AC – różnice

Zdarzenie: Kierowca A jechał swoim samochodem i nie zatrzymał się na czerwonym świetle na skrzyżowaniu. W wyniku tego naruszenia przepisów drogowych doszło do kolizji z pojazdem kierowcy B, który miał zielone światło.

Szczegóły: Po kolizji kierowca B doznał obrażeń ciała, a jego pojazd uległ poważnym uszkodzeniom. Kierowca A został uznany za winnego wypadku ze względu na naruszenie przepisów ruchu drogowego.

Rozwiązanie OC: Kierowca A miał obowiązkowe OC, które pokryło koszty leczenia obrażeń ciała kierowcy B oraz naprawy pojazdu kierowcy B, który został uszkodzony w wyniku kolizji. Polisa OC właściciela pojazdu kierowcy A zapewniła odszkodowanie dla kierowcy B, aby pomóc mu w pokryciu kosztów leczenia i naprawy pojazdu.

Zdarzenie na parkingu przy drodze – wykorzystanie ubezpieczenia AC – OC, AC – różnice

Zdarzenie: Właściciel pojazdu C zaparkował swój samochód na ulicy, a następnie wrócił, aby zastać go z uszkodzonymi drzwiami po stronie kierowcy oraz wybitymi szybami w wyniku aktu wandalizmu.

Szczegóły: Po zawiadomieniu policji właściciel pojazdu C złożył roszczenie do swojej polisy AC, zgłaszając akt wandalizmu jako przyczynę szkody.

Rozwiązanie AC: Polisa AC właściciela pojazdu C pokryła koszty naprawy uszkodzeń drzwi i szyb, które wynikały z aktu wandalizmu. Właściciel pojazdu C musiał ponieść tylko niewielki udział własny w kosztach naprawy, a resztę pokryło ubezpieczenie AC.

Ubezpieczenie OC i AC w mPay

Zastanawiasz się, jak wygodnie i szybko kupić ubezpieczenie OC i AC? Mamy dla Ciebie odpowiedź! Teraz możesz to zrobić za pomocą aplikacji mPay, która zapewnia dostęp do wielu renomowanych ubezpieczycieli, pozwalając Ci wybrać najtańszą i najkorzystniejszą opcję ochrony dla Twojego pojazdu.

Dlaczego warto wybrać ubezpieczenie przez mPay?

Wybór spośród wielu ubezpieczycieli: Dzięki mPay masz dostęp do szerokiej gamy ubezpieczycieli, co oznacza, że możesz porównać oferty różnych firm i wybrać tę, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i budżetowi.

Najtańsza opcja: Aplikacja mPay pozwala Ci znaleźć najbardziej konkurencyjne oferty, co może pomóc Ci zaoszczędzić pieniądze na ubezpieczeniu OC i AC.

Szybko i bezpiecznie: Kupowanie ubezpieczenia przez mPay jest szybkie i bezpieczne. W kilka kliknięć możesz mieć pewność, że Twój pojazd jest odpowiednio zabezpieczony.

Podziel się ze znajomymi