OC/AC – jakie ubezpieczenie samochodu wykupić

Ubezpieczenia samochodowe można podzielić na kilka kategorii, w zależności od ich charakteru i zakresu ochrony. Oto najważniejsze rodzaje ubezpieczeń samochodowych – ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej), ubezpieczenie autocasco (AC), ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków), ubezpieczenie assistance.

OC AC

(fot. elements.envato)

Ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej): Jest to podstawowe i obowiązkowe ubezpieczenie samochodowe. Chroni właściciela pojazdu przed roszczeniami osób poszkodowanych w wypadku spowodowanym przez kierowcę. Pokrywa szkody w mieniu i ciele, które zostały spowodowane przez Twój pojazd.

Ubezpieczenie AC

Ubezpieczenie autocasco (AC): Jest to ubezpieczenie dobrowolne, które chroni Twój własny pojazd przed różnymi rodzajami szkód, takimi jak kolizje, kradzież, uszkodzenia powstałe na skutek działania sił natury (np. pożary, powodzie, gradobicie) itp. Zakres ochrony może się różnić w zależności od polisy, a ubezpieczenie AC jest często dzielone na kilka kategorii, takich jak:

a. AC komunikacyjne: Chroni Twój pojazd przed szkodami w wyniku kolizji, zderzenia, wywrócenia się, poślizgu itp.

b. AC kradzieżowe: Chroni Twój pojazd przed kradzieżą lub kradzieżą z włamaniem.

c. AC uszkodzenia własne: Chroni Twój pojazd przed uszkodzeniami spowodowanymi przez działanie sił natury, takie jak pożary, powodzie, gradobicie itp.

Ubezpieczenie NNW

Ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków): To ubezpieczenie ochrony osobistej, które chroni kierowcę i pasażerów przed skutkami nieszczęśliwych wypadków. Obejmuje koszty leczenia, odszkodowania za trwałe uszczerbki na zdrowiu lub śmierć spowodowane wypadkiem.

Ubezpieczenie assistance

Ubezpieczenie assistance: Jest to opcjonalne ubezpieczenie, które oferuje pomoc w przypadku awarii samochodu na drodze. Może obejmować holowanie, naprawy awaryjne, zastępczy samochód zastępczy, nocleg, wsparcie medyczne itp

OC AC

(fot. elements.envato)

OC a AC – różnice

  1. Zakres ochrony: Ubezpieczenie OC chroni właściciela pojazdu przed roszczeniami osób poszkodowanych w wyniku wypadku spowodowanego przez kierowcę. Pokrywa szkody w mieniu i ciele, które zostały spowodowane przez Twój pojazd. Natomiast ubezpieczenie AC chroni Twój własny pojazd przed różnymi rodzajami szkód, takimi jak kolizje, kradzież, uszkodzenia spowodowane przez siły natury itp.
  2. Obowiązkowość: Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe prawnie w większości krajów. Każdy właściciel pojazdu musi posiadać ważne ubezpieczenie OC, aby móc legalnie jeździć po drogach. Z drugiej strony, ubezpieczenie AC jest dobrowolne i zależy od indywidualnej decyzji właściciela pojazdu.
  3. Beneficjenci: Ubezpieczenie OC chroni interesy osób poszkodowanych w wypadku, które mogą składać roszczenia o odszkodowanie za straty w mieniu i ciele. Ubezpieczenie AC chroni interesy właściciela pojazdu, który może zgłaszać roszczenia w przypadku szkód na swoim pojeździe.
  4. Koszty: Składka ubezpieczeniowa za OC jest zazwyczaj niższa niż składka ubezpieczenia AC, ponieważ OC jest podstawowym i obowiązkowym ubezpieczeniem, które obejmuje tylko szkody wyrządzone innym osobom. AC oferuje szerszą ochronę dla pojazdu, co wiąże się z wyższymi kosztami ubezpieczenia.

Przed zakupem ubezpieczenia samochodowego warto zrobić kilka rzeczy:

  1. Porównaj oferty: Istnieje wiele firm ubezpieczeniowych, które oferują różne pakiety ubezpieczeń samochodowych. Porównaj różne oferty, aby znaleźć najlepsze warunki i cenę, dostosowaną do Twoich potrzeb.
  2. Zbadaj reputację firmy: Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego ubezpieczyciela, sprawdź opinie innych klientów i zbadaj reputację firmy. Ważne jest, aby mieć pewność, że wybrana firma ubezpieczeniowa ma dobrą historię obsługi klienta i wypłacania roszczeń.
  3. Przeczytaj umowę: Dokładnie zapoznaj się z warunkami ubezpieczenia przed podpisaniem umowy. Zwróć uwagę na zakres ochrony, wyłączenia, limity roszczeń i procedury zgłaszania szkód.
  4. Skonsultuj się z agentem ubezpieczeniowym: Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub pytania, skontaktuj się z agentem ubezpieczeniowym. Będzie on w stanie odpowiedzieć na Twoje pytania i pomóc w wyborze odpowiedniego ubezpieczenia.

OC AC

(fot. elements.envato)

Ubezpieczenia mPay x KioskPolis.pl

Ubezpieczenia szybciej i taniej w aplikacji mPay! Najszybsza porównywarka, najlepsze oferty renomowanych towarzystw ubezpieczeniowych i to wszystko w Twoim telefonie!

Podziel się ze znajomymi