Nowe przepisy drogowe: Co musisz wiedzieć?

17 września 2023 roku w Polsce zaszły istotne zmiany w prawie o ruchu drogowym. Nowe przepisy drogowe, mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa oraz edukację kierowców. Wprowadzono kilka kluczowych modyfikacji, które mogą wpłynąć na codzienne doświadczenia kierowców. Oto opis zmian, które każdy kierowca powinien znać.

nowe przepisy drogowe

(fot.Adobe Stock)

Skrócenie Okresu Przedawnienia Punków Karnych

Jednym z głównych elementów nowych przepisów drogowych jest skrócenie okresu przedawnienia punktów karnych z dwóch lat do jednego roku. To oznacza, że po upływie roku punkty karne usuwają się z konta kierowcy, co osoby chcące „zerować” swoje konto punktowe w krótszym czasie mogą postrzegać jako korzystne.

Jest to znacząca zmiana, która może wpłynąć na sposób, w jaki kierowcy podchodzą do swoich obowiązków na drodze. Należy jednak zwrócić uwagę, że nie ma okresu przejściowego dla osób, które „załapały” się na dwuletni okres obowiązywania punktów karnych przed wprowadzeniem nowych przepisów drogowych.

W mocy pozostaje przepis mówiący o tym, że kasowane są wyłącznie punkty za wykroczenia z uregulowanym mandatem. Jeśli kara nie zostanie zapłacona, punkty zostają. Co ważne, czas ważności punktów karnych liczy się od momentu uregulowania mandatu. Im szybciej się to zrobi, tym wcześniej znikną punkty.

nowe przepisy drogowe

(fot.Adobe Stock)

Kursy Reedukacyjne

Kolejnym elementem nowych przepisów drogowych są kursy reedukacyjne, które teraz oferują kierowcom możliwość zredukowania liczby punktów karnych o 6 punktów. Kursy te, dostępne raz na 6 miesięcy, obejmują 8 godzin wykładów oraz praktyczne ćwiczenia na placu manewrowym.

Uczestnicy będą mieli okazję przypomnieć sobie zasady i przepisy ruchu drogowego, omówić przyczyny, skutki i zapobieganie wypadkom drogowym, a także zrozumieć psychologiczne aspekty kierowania pojazdem. Jest to okazja do odświeżenia swojej wiedzy i umiejętności.

Należy jednak zwrócić uwagę, że nowi kierowcy (w ciągu roku od wydania prawa jazdy) oraz osoby, które przekroczyły limit 24 punktów karnych, nie mogą skorzystać z tej opcji. To świadome ograniczenie ma na celu zwiększenie odpowiedzialności tych grup kierowców, które potencjalnie częściej popełniają wykroczenia.

 

Nowe Stawki Mandatów

W ramach nowych przepisów drogowych wprowadzono również nowe stawki mandatów i punktów karnych za przekroczenie dozwolonej prędkości. Na przykład, przekroczenie prędkości o 71 km/h lub więcej jest teraz karane mandatem w wysokości 2500 zł (5000 zł w przypadku recydywy) oraz 15 punktami karnymi.

Dodatkowo, nowe przepisy przewidują podwójne karanie za co najmniej 22 różne wykroczenia, w tym za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych, karane mandatem w wysokości 1500 zł (3000 zł w przypadku recydywy) oraz 15 punktami karnymi. Zaostrzone kary mają na celu zniechęcenie kierowców do łamania przepisów i zwiększenie bezpieczeństwa na drogach.

nowe przepisy drogowe

(fot.Adobe Stock)

Wnioski

Nowe przepisy drogowe wprowadzone 17 września, mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa oraz edukację kierowców w Polsce. Zmiany te, obejmujące skrócenie okresu przedawnienia punktów karnych, wprowadzenie kursów reedukacyjnych oraz aktualizację stawek mandatów, mogą mieć wpływ na codzienne doświadczenia kierowców.

Zachęcamy wszystkich kierowców do zapoznania się z pełnymi szczegółami nowych przepisów drogowych oraz śledzenia najnowszych informacji na ten temat, aby uniknąć nieprzyjemności związanych z naruszeniem nowych regulacji.

Podziel się ze znajomymi