Najbardziej zakorkowane miasta w Polsce

Wyobraźmy sobie, że Święty Mikołaj odwiedził Polskę, ale zamiast saniami, porusza się samochodem, czerwonym oczywiście. Jego misja to dostarczenie prezentów do najbardziej zakorkowanych miast w Polsce, a przy okazji uniknięcie mandatu za złe parkowanie, uda mu się? Prześledźmy jego przygodę i zobaczmy, jak radzi sobie z wyzwaniami parkowania w polskich metropoliach.

Najbardziej zakorkowane miasta w Polsce

fot. Adobe Sotck


Mandat za złe parkowanie: Mikołaj w tarapatach

Mikołaj, musi szczególnie uważać, aby nie dostać mandatu za złe parkowanie. W Polsce, mandaty za nieprawidłowe parkowanie mogą być dość wysokie, zwłaszcza w centrach miast, gdzie przestrzeń jest na wagę złota. Mikołaj musi więc dokładnie sprawdzać oznakowanie i przestrzegać przepisów. Mandat za złe parkowanie to nic przyjemnego.Dla ułatwienia może skorzystać z kilku naszych porad :

Nie parkuj na chodniku: Mandat za to wykroczenie wynosi 100 zł.
Zachowaj odpowiednią odległość od wysepek drogowych: Parkowanie bliżej niż 15 metrów od wysepki drogowej może skutkować mandatem w wysokości 100 zł.
Nie zastawiaj wyjazdów: Blokowanie dostępu do innych pojazdów to mandat 100 zł.
Unikaj parkowania na pasach rowerowych: Takie działanie jest karane mandatem również w wysokości 100 zł.
Parkuj równolegle do krawędzi jezdni: Za naruszenie tego przepisu również grozi mandat 100 zł.
Nie parkuj na miejscach dla osób niepełnosprawnych bez uprawnienia: Jest to jedno z najdroższych wykroczeń, za które można otrzymać mandat w wysokości aż 1200 zł​​.

 

Warszawa parkowanie: Mikołaj w stolicy

W Warszawie, Mikołaj szybko odkrywa, że znalezienie miejsca parkingowego jest trudniejsze niż dostarczanie prezentów na czas. Nic w tym dziwnego, Warszawa jest jednym z najbardziej zatłoczonych i zakorkowanych miast w Polsce. Gdzie zaparkować w Warszawie aby nie martwić się o mandat?


Gdzie zaparkować w Warszawie: Mikołajowe porady

W Warszawie funkcjonuje Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. Obejmuje ona obszary ograniczone ulicami jak Aleja Prymasa Tysiąclecia, Ulica Marcina Kasprzaka, Ulica Juliana Konstantego Ordona, i wiele innych​​.
Opłata za postój w SPPN w Warszawie pobierana jest w dni robocze od 8:00 do 20:00. Stawki za postój to 4,50 zł za pierwszą godzinę, 5,40 zł za drugą godzinę, 6,40 zł za trzecią godzinę, a 4,50 zł za czwartą i każdą kolejną godzinę​​.
Opłaty można wnosić za pomocą systemu płatności mobilnych, takich jak aplikacja mPay. Dzięki tej wiedzy, Mikołaj nie zastanawia się już gdzie zaparkować w Warszawie. 


Gdzie zaparkować w Krakowie: Mikołaj w królewskim mieście

Kraków, ze swoim historycznym centrum, stanowi spore wyzwanie dla Mikołaja. W rankingu na najbardziej zakorkowane miasta w Polsce, Kraków zajmuje wysoką pozycję. Mikołaj jednak, dobrze wie gdzie zaparkować w Krakowie, aby uniknąć mandatu za złe parkowanie. Kieruje się zatem do Strefy Płatnego Parkowania, która obowiązuje od poniedziałku do soboty w godzinach 10.00–20.00, z wyjątkiem świąt i dni specjalnych takich jak Nowy Rok, drugi dzień Wielkiej Nocy, Wszystkich Świętych, wigilia Bożego Narodzenia, pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia​​.

 

Najbardziej zakorkowane miasta w Polsce

fot. Adobe Sotck

Parkowanie Wrocław: Mikołaj w mieście mostów

Wrocław zaskakuje Mikołaja swoimi malowniczymi mostami i kanałami, ale także wyzwaniem parkowania. Mikołaj, może skorzystać ze Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania, która obejmuje centrum miasta z podziałem na obszary A i B. W tych obszarach opłaty za postój obowiązują 7 dni w tygodniu od 9:00 do 20:00​​. Poza ścisłym centrum, w strefie C, opłaty obowiązują od poniedziałku do piątku od 9:00 do 18:00. 


Parkowanie Poznań: Mikołaj w poszukiwaniu miejsca

W Poznaniu, Mikołaj odkrywa, że najlepszym rozwiązaniem jest Strefa Płatnego Parkowania działająca od poniedziałku do soboty, z minimalną opłatą wynoszącą 0,80 zł i stawkami do 7,00 zł za godzinę w różnych lokalizacjach. Opłaty są pobierane w dni robocze od 8:00 do 20:00, a w soboty do 18:00​​. Do dyspozycji są również parkingi park&ride. 


Gdzie zaparkować w Zakopanem: Mikołaj w górach

W tym mieście, Mikołaj musi zmierzyć się z ograniczoną przestrzenią parkingową. Nasuwa się więc pytanie, gdzie zaparkować w Zakopanem? Miasto wprowadziło jednak strefę płatnego parkowania, w ramach której wyznaczone zostały różne podstrefy, obejmujące takie ulice jak Aleja 3 Maja, Tadeusza Kościuszki, marsz. Józefa Piłsudskiego, Słoneczna, Stanisława Staszica, Mariusza Zaruskiego, Juliusza Zborowskiego oraz Nowotarska​​.Opłaty za parkowanie są pobierane w dni robocze od 8:00 do 21:00. ​

Najbardziej zakorkowane miasta w Polsce

(fot. Adobe Stock)

Gdzie zaparkować w Gdańsku: Mikołaj nad morzem

W Gdańsku na Mikołaja czeka 6 841 miejsc parkingowych w ramach Strefy Płatnego Parkowania (SPP) i Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania (ŚSPP). Gdzie zaparkować w Gdańsku,, aby uniknąć problemów z parkowaniem w wąskich uliczkach? Dostępne są podziemne i naziemne parkingi komercyjne.​​. 


Gdzie zaparkować w Poznaniu: Mikołajowe wskazówki

W Poznaniu Mikołaj pozna znaczenie parkingów strzeżonych i stref płatnego parkowania.

Strefa Płatnego Parkowania: Obowiązuje od poniedziałku do piątku, 8.00-18.00. Pierwsza godzina parkowania kosztuje 3,50 zł, druga 4,20 zł, trzecia 4,90 zł, a każda następna 3,50 zł​​.
Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania Jeżyce: Obowiązuje od poniedziałku do piątku, 8.00-20.00, oraz w soboty 8.00-18.00. Stawki za parkowanie to 5,00 zł za pierwszą godzinę, 6,00 zł za drugą, 6,90 zł za trzecią, i 5,00 zł za czwartą i kolejne godziny​​.
Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania Centrum: Obowiązuje od poniedziałku do piątku, 8.00-20.00, oraz w soboty 8.00-18.00. Pierwsza godzina parkowania kosztuje 7,00 zł, druga 7,40 zł, trzecia 7,90 zł, a każda następna 7,00 zł​​.

 

Najbardziej turystyczne miasta w Polsce: Mikołaj w tłumie

Miasta, znajdujące się na trasie Mikołaja, to najbardziej turystyczne miasta w Polsce. Nadchodzący sezon świąteczny, dla wielu z nas oznacza zwiększone przemieszczanie się między miastami. Odwiedziny krewnych, wizyty na jarmarkach świątecznych, zimowe wypady w góry, to wszystko sprawia że zadajemy sobie masę pytań. Gdzie zaparkować w Zakopanem? Gdzie zaparkować w Centrum Warszawy? W jakich godzinach są największe korki na Zakopiance? Weźmy przykład z Mikołaja, i dobrze zaplanujemy naszą podróż.

 

Korki na Zakopiance: Mikołaj utknął

Na Zakopiance bez zaskoczenia. Chociaż kolejne etapy prac są oddawane do użytku, a czas dojazdu do Zakopanego systematycznie się kurczy, Mikołaj jak i każdy z nas doświadcza korków, szczególnie w weekendy. Radzi, aby unikać godzin szczytu, lub zaopatrzyć się w kanapki (te od Pani Mikołajowej są najlepsze).

Jak płacić parkingi : Mikołaj korzysta z aplikacji

Mikołaj radzi korzystanie z aplikacji mPay, i gorąco apeluje o wprowadzenie jej na Biegunie Północnym!


Wnioski

Nawet Święty Mikołaj może mieć problem z parkowaniem w polskich miastach. Kluczem jest planowanie i znajomość lokalnych przepisów.
Może właśnie udało nam się rozwikłać odwieczną tajemnice? Czyżby Mikołaj przychodził w nocy, aby uniknąć opłat parkingowych? Pozostaje nam się tylko domyślać.
Pamiętajmy również o tym że, odpowiedzialne parkowanie to nie tylko unikanie mandatów, ale także dbałość o płynność ruchu i komfort innych użytkowników dróg. Niech nasza świąteczna podróż po najbardziej zakorkowanych miastach Polski będzie bezpieczna i przyjemna, zarówno dla Świętego Mikołaja, jak i dla nas!

 

Podziel się ze znajomymi