Jak kupować bilety PKP? Omiń kolejki do kasy

Podróż koleją jest często uważana za bardziej ekologiczną, szybszą i wygodniejszą niż podróż samochodem. Wiele osób coraz częściej wybiera tę formę przemieszczania się pomiędzy miastami. Problem pojawia się wtedy gdy trzeba kupić bilet PKP. Czy musimy stać w kolejce do kasy na dworcu?

bilety pkp

(fot. pixabay.com)

Najważniejszym elementem na początku podróży jest jej zaplanowanie. Oto kilka punktów, które ułatwią poruszanie się koleją:

 1. Wybierz cel podróży: zdecyduj, gdzie chcesz jechać, ile czasu chcesz spędzić w danym miejscu, co chcesz zobaczyć i jakie atrakcje są warte odwiedzenia.
 2. Sprawdź rozkład jazdy: upewnij się, że znasz godziny odjazdów i przyjazdów pociągów, a także czas podróży między poszczególnymi stacjami. Warto skorzystać z rozkładów jazdy dostępnych na stronach internetowych przewoźników kolejowych, aplikacjach mobilnych lub wyszukiwarkach połączeń, takich jak aplikacja mPay czy intercity.pl.
 3. Wybierz rodzaj biletu: zdecyduj, jaki rodzaj biletu będzie dla Ciebie najlepszy. Czy potrzebujesz biletu normalnego, ulgowego, specjalnego czy okresowego? Sprawdź też, czy możesz kupić bilety w internecie, w kasie biletowej na stacji czy od agenta biletowego.
 4. Zarezerwuj miejsca: niektóre pociągi wymagają rezerwacji miejsc, zwłaszcza na dalsze trasy i w godzinach szczytu. Upewnij się, czy musisz dokonać rezerwacji miejsc i jak to zrobić.
 5. Sprawdź przesiadki: jeśli planujesz podróż z przesiadkami, upewnij się, że masz wystarczająco dużo czasu między pociągami. Sprawdź też, czy przesiadki odbywają się na tej samej stacji czy trzeba się przemieszczać między różnymi stacjami.
 6. Przygotuj się do podróży: upewnij się, że masz wszystkie niezbędne dokumenty, takie jak bilet, dowód osobisty czy paszport, jeśli podróżujesz za granicę. Nie zapomnij też o bagażu i jedzeniu, zwłaszcza jeśli planujesz dłuższą podróż.
 7. Bądź punktualny: przyjedź na stację z wyprzedzeniem, aby mieć czas na odprawę i znalezienie swojego pociągu. Upewnij się, że masz odpowiednią ilość czasu, aby dostać się na stację kolejową, a także na zmianę pociągu podczas przesiadek.

Jak kupić bilet PKP? Czy warto stać w kolejkach do kasy na dworcu PKP?

bilety pkp

(fot. pixabay.com)

Nie warto. Jednak jeśli wolisz kupić bilet osobiście, możesz to zrobić na stacji kolejowej. W większych stacjach często znajdują się kioski biletowe, w których można kupić bilet. W niektórych stacjach można też kupić bilety w kasach biletowych obsługiwanych przez pracowników.

Jakie są inne sposoby na zakup biletu PKP?

 1. Kup bilet online: Większość kolejowych przewoźników oferuje sprzedaż biletów przez internet. Możesz kupić bilet na stronie internetowej przewoźnika, a następnie wydrukować lub pobrać bilet elektroniczny. To jest wygodne rozwiązanie, ponieważ możesz to zrobić z dowolnego miejsca i o dowolnej porze.
 2. Kup bilet u agenta: Część przewoźników kolejowych ma również umowy z agentami, którzy sprzedają bilety na ich usługi. Możesz poszukać takiego agenta w Twojej okolicy i kupić bilet osobiście.
 3. Kup bilety PKP przez telefon: Niektórzy przewoźnicy kolejowi oferują sprzedaż biletów przez telefon. Możesz skontaktować się z nimi i kupić bilet przez telefon. Wystarczy pobrać aplikację mPay, kupić bilet i ruszyć w podróż. Można też skorzystać z dedykowanej strony mPay do planowania podróży i zakupu biletów.

Dlaczego bilety PKP online są bardziej EKO?

bilety pkp

(fot. pixabay.com)

Bilety PKP kupowane online mogą być bardziej ekologiczne z kilku powodów:

 1. Oszczędność papieru: bilet papierowy musi zostać wydrukowany, co wymaga użycia papieru. Kupując bilet online, nie musisz drukować papierowego biletu, co oznacza mniejsze zużycie papieru.
 2. Mniejsza emisja gazów cieplarnianych: podróżowanie pociągiem jest już bardziej ekologiczne niż podróżowanie samochodem lub samolotem, ale kupowanie biletów online może również przyczynić się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Kupując bilet online, unikasz konieczności jazdy do stacji, co oznacza mniejsze zużycie paliwa i mniejszą emisję gazów cieplarnianych.
 3. Oszczędność energii: kupując bilet online, nie potrzebujesz korzystać z automatów biletowych lub stanowisk kasowych, co oznacza mniejsze zużycie energii elektrycznej.

Mniejsza ilość odpadów: po skorzystaniu z papierowego biletu, często kończy się on w koszu na śmieci. Kupując bilet online, unikasz generowania odpadów, co oznacza mniejsze zużycie zasobów naturalnych i mniejsze obciążenie dla środowiska.

biletynakolej.pl – nowe rozwiązanie mPay

Dzięki mPay Bilety Online możesz zorganizować i opłacić podróż koleją. Umożliwiamy Ci zakup biletów z szerokiej oferty naszych licznych Partnerów, w tym PKP Intercity, dzięki czemu unikniesz kolejek na dworcu PKP czy potrzeby pójścia do kasy. Kup bilet i jedź tam, gdzie planujesz!

Podziel się ze znajomymi