#Herstoria: Niezwykłe historie niezwykłych kobiet

Historia pełna jest przykładów kobiet, które swoją determinacją, inteligencją i odwagą zmieniły oblicze świata. Ich osiągnięcia otworzyły nowe możliwości dla całych pokoleń młodych kobiet. Nieczęsto jednak ich losy są znane szerszemu gronu. Trzeba to zmienić!

W dzisiejszym artykule przedstawiamy postaci czterech niezwykłych kobiet. Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie ujęli również sfery finansowej — zapraszamy do czytania!

Maria Skłodowska-Curie – dwukrotna laureatka Nagrody Nobla

Zapewne tę historię słyszał już każdy — nie mogło jednak zabraknąć jej w artykule!

Maria Skłodowska-Curie (1867-1934), polska i francuska naukowiec, jest symbolem kobiecej siły i niezłomności w nauce. To pierwsza kobieta zdobyła Nagrodę Nobla, a także jedyna osoba w historii otrzymała to wyróżnienie w dwóch różnych dziedzinach naukowych – fizyce (1903) oraz chemii (1911). Jej badania nad promieniotwórczością położyły podwaliny pod rozwój fizyki jądrowej i medycyny nuklearnej. 

Skłodowska-Curie odkryła dwa nowe pierwiastki – polon i rad, co miało kolosalne znaczenie dla dalszego rozwoju nauki. Jej niezachwiana pasja do nauki i nieograniczone poświęcenie stanowią inspirację dla naukowców na całym świecie.

Maggie L. Walker – pionierka w biznesie i walce o prawa cywilne

Maggie L. Walker może nie rozbiła banku, za to jednak… go założyła!

Walker przeszła do historii jako pierwsza kobieta w Stanach Zjednoczonych, która założyła bank i została jego prezesem. W czasach, kiedy społeczeństwo amerykańskie było głęboko podzielone rasowo, a prawa kobiet były mocno ograniczone, Walker zasłynęła jako założycielka St. Luke Penny Savings Bank w Richmond, Virginia. 

Jej działalność nie ograniczała się jedynie do świata finansów – była także aktywistką na rzecz praw kobiet i Afroamerykanów, przyczyniając się do walki o równość i sprawiedliwość społeczną.

Muriel Siebert – pierwsza kobieta na nowojorskiej giełdzie

Kiedy nie było “Girls Money Club”, była Muriel Siebiert. 

Muriel „Mickie” Siebert (1928-2013) zasłużyła sobie na miano prawdziwej pionierki w świecie finansów. W 1967 roku stała się pierwszą kobietą, która zajęła miejsce na parkiecie New York Stock Exchange (NYSE), przełamując męski monopol w jednej z najbardziej ekskluzywnych instytucji finansowych świata. 

Siebert nie tylko otworzyła drzwi dla innych kobiet w branży finansowej, ale również założyła własną firmę brokerską, która przetrwała liczne kryzysy ekonomiczne. Jej determinacja i sukces stanowią motywację dla kobiet aspirujących do kariery w finansach.

Ada Lovelace – matka programowania komputerowego

Też słyszeliście, że IT to domena mężczyzn? Nic bardziej mylnego! Pierwszą programistką była kobieta.

Ada Lovelace (1815-1852), córka poety Lorda Byrona, jest uznawana za pierwszą programistkę w historii. Współpracując z Charlesem Babbage’em, pionierem komputeryzacji, opracowała algorytm przeznaczony do wykonania przez maszynę analityczną Babbage’a. Jej prace nad wczesną formą komputera uwidoczniły potencjał maszyn do przetwarzania informacji poza prostym liczeniem, co czyni ją prekursorką współczesnej informatyki. 

Lovelace zrozumiała, że maszyny mogą nie tylko liczyć, ale również tworzyć sztukę, muzykę i inne formy ekspresji, przewidując tym samym rozwój komputerów, jakie znamy dzisiaj. 

 

Te niezwykłe kobiety pokazały światu, że determinacja, pasja i ciężka praca mogą przełamać wszelkie bariery. Ich dziedzictwo jest żywe i inspiruje do dziś, przypominając, że każda z nas ma potencjał, by zmienić świat na lepsze.

Słyszeliście już o tych absolutnie niezwykłych kobietach? A może znacie kolejne historie, które warte są szerzenia? Koniecznie się nimi podzielcie! W tym wyjątkowym dniu, jakim jest Dzień Kobiet, #herstoria ma szczególne znaczenie.

 

Podziel się ze znajomymi