Gorczański Park Narodowy – atrakcje turystyczne, jak dojechać

Gorczański Park Narodowy to jeden z 23 parków narodowych w Polsce, położony w południowej części kraju. Park obejmuje obszar o powierzchni blisko 73 tysięcy hektarów i jest domem dla różnorodnych gatunków roślin i zwierząt, w tym rzadkich i chronionych gatunków. Charakteryzuje się malowniczymi krajobrazami górskimi, w tym szczytami sięgającymi nawet 2 500 metrów n.p.m. Park oferuje liczne szlaki turystyczne, które umożliwiają obserwację przyrody oraz pięknych widoków. Gorczański Park Narodowy stanowi ważne miejsce dla zachowania dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego regionu Gorców.

Gorczański Park Narodowy

(fot. pixabay.com)

Gorczański Park Narodowy – atrakcje przyrodnicze

10 atrakcji przyrodniczych Gorczańskiego Parku Narodowego:

Gorce – malownicze pasmo górskie: Gorczański Park Narodowy jest otoczony przez pasmo Gorców, które stanowi główny obszar parku. To właśnie te góry przyciągają miłośników przyrody i turystów swoimi malowniczymi krajobrazami, wysokimi szczytami oraz niezwykłą różnorodnością przyrodniczą. Szlaki wiodące przez te góry oferują wspaniałe możliwości do odkrywania niezwykłych widoków i przyrody.

Białe Wody – piękne wodospady i kaskady: W parku można znaleźć wiele górskich potoków i strumieni, z których niektóre tworzą imponujące wodospady i kaskady. Rzeka Ochotnica jest jednym z przykładów, gdzie woda tworzy piękne i relaksujące widoki, doskonałe do obserwacji przyrody i relaksu.

Bogata flora i fauna: Gorczański Park Narodowy jest domem dla wielu gatunków roślin i zwierząt. W parku można spotkać takie gatunki jak rysie, niedźwiedzie, żubry, kozice i orły. Obszar ten jest niezwykle ważny dla ochrony różnorodności biologicznej Polski.

Jaskinie dla miłośników speleologii: Dla miłośników speleologii park oferuje wiele fascynujących jaskiń, w tym Jaskinię Obłazową. To idealne miejsce do eksploracji podziemnych formacji i nauki o geologii regionu.

Unikalna roślinność wysokogórska: Szczyty Gorców to miejsce, gdzie można znaleźć unikalne gatunki roślin wysokogórskich. Goryczki czy modraki górskie to tylko niektóre z roślin, które przystosowały się do surowych warunków wysokogórskiego środowiska.

Gorczański Park Narodowy

(fot. pixabay.com)

Rezerwat przyrody „Kiczora”: To obszar ochrony ścisłej w parku, gdzie można spotkać rzadkie i chronione gatunki roślin, w tym wawrzynek wilczełyko i koci pazur. To miejsce jest kluczowe dla zachowania dziedzictwa przyrodniczego regionu.

Urokliwe doliny i wąwozy: W parku znajduje się wiele urokliwych dolin i wąwozów, takich jak Dolina Luboń Wielki czy Dolina Kudowski Potok. Te naturalne formacje zachwycają swoją scenerią i stanowią idealne miejsce do spacerów i relaksu na łonie natury.

Ptaki drapieżne: Park jest ważnym terenem lęgowym dla ptaków drapieżnych, w tym orłów przednówek i pustułek. Obserwowanie tych majestatycznych ptaków jest niezapomnianym doświadczeniem dla miłośników ornitologii.

Formacje skalne dla wspinaczy: Na terenie parku można znaleźć liczne formacje skalne i turnie, które przyciągają wspinaczy skalnych. To idealne miejsce do rozwijania swoich umiejętności wspinaczkowych w otoczeniu pięknej przyrody.

Widoki panoramczne na góry: Gorczański Park Narodowy oferuje niezapomniane widoki panoramczne na okoliczne pasma górskie, w tym Tatry, Beskidy i inne. Szlaki turystyczne umożliwiają podziwianie tych spektakularnych krajobrazów i cieszenie się pięknem górskiej przyrody.

Gorczański Park Narodowy

(fot. pixabay.com)

Gorczański Park Narodowy – zwierzęta

10 ciekawych gatunków zwierząt w Gorczańskim Parku Narodowym:

Ryś euroazjatycki (Lynx lynx): Ten tajemniczy kot jest jednym z symboli parku i jest rzadkim widokiem. Ryś euroazjatycki to drapieżnik o pięknej sierści i charakterystycznym ogonie zakończonym czarną plamą.

Niedźwiedź brunatny (Ursus arctos): To ogromny drapieżnik, który zamieszkuje górzyste regiony parku. Niedźwiedzie brunatne przyciągają uwagę turystów swoją potężną posturą.

Żubr (Bison bonasus): Gorczański Park Narodowy jest jednym z miejsc, gdzie można spotkać żubry, które są symbolem ochrony przyrody i największymi ssakami lądowymi w Europie.

Kozica (Rupicapra rupicapra): Te małe antylopy górskie są często widywane na stromych zboczach gór Gorców. Ich zdolność do wspinaczki jest zadziwiająca.

Orzeł przedni (Aquila chrysaetos): To imponujący ptak drapieżny, który lata wysoko na niebie nad Gorcami. Obserwowanie lotu orła przedniego może być niezapomnianym doświadczeniem.

Krogulec (Accipiter gentilis): Ten ptak drapieżny jest częstym widokiem w parku i słynie z doskonałych umiejętności łowieckich.

Gorczański Park Narodowy

(fot. pixabay.com)

Kumak nizinny (Bufo calamita): To gatunek płaza, który zamieszkuje mokradła i stawy w Gorczańskim Parku Narodowym. Jego charakterystyczne kształty i wzory skórne są fascynujące.

Sóweczka (Aegolius funereus): Ta mała sowa to nocny ptak drapieżny, który poluje na gryzonie i ptaki. Jej wydawane dźwięki są charakterystyczne dla lasów Gorczańskiego Parku Narodowego w nocy.

Skowronek (Alauda arvensis): To mały ptak, którego piękne śpiewy można usłyszeć w czasie wiosennych i letnich poranków w parku.

Traszka górska (Ichthyosaura alpestris): To gatunek płaza ogoniastego, który zamieszkuje górskie potoki i strumienie w Gorczańskim Parku Narodowym. Jest to fascynujący przykład życia wodnego w tych górach.

Jak dojechać?

Z Gdańska:

Samochodem: Najlepiej jest udać się na południowy zachód autostradą A1 w kierunku Łodzi. Następnie, kontynuując na autostradzie A1, przejść na autostradę A4 w kierunku Krakowa. W okolicach Krakowa, skręcić na drogę ekspresową S7 w kierunku Zakopanego i Nowego Targu. Gorczański Park Narodowy znajduje się nieco na południe od Nowego Targu.

Pociągiem: Można dojechać pociągiem Intercity lub Pendolino do Krakowa. Następnie, przesiąść się na pociąg lub autobus do Nowego Targu, który jest najbliższym większym miastem parku. Po przyjeździe do Nowego Targu, należy kontynuować podróż na miejscu środkami komunikacji publicznej lub wynająć samochód.

Z Łodzi:

Samochodem: Wybrać się na południowy zachód autostradą A1 w kierunku Krakowa. Następnie, kontynuując na autostradzie A1, przejść na autostradę A4 w kierunku Krakowa. W okolicach Krakowa, można skręcić na drogę ekspresową S7 w kierunku Zakopanego i Nowego Targu.

Pociągiem: Wygodnie jest dojechać pociągiem Intercity lub Pendolino do Krakowa. Następnie, przesiąść się na pociąg lub autobus do Nowego Targu.

Z Warszawy:

Samochodem: Podróżować na południowy zachód autostradą A2 w kierunku Łodzi. Następnie skręcić na autostradę A4 w kierunku Krakowa.W okolicach Krakowa, można skręcić na drogę ekspresową S7 w kierunku Zakopanego i Nowego Targu.

Pociągiem: Pociągi Intercity oraz Pendolino kursują do Krakowa, gdzie można przesiąść się na połączenia do Nowego Targu.

Z Poznania:

Samochodem: Najlepiej jest udać się na wschód autostradą A2 w kierunku Warszawy. Następnie skręcić na autostradę A4 w kierunku Krakowa. W okolicach Krakowa, można skręcić na drogę ekspresową S7 w kierunku Zakopanego i Nowego Targu.

Pociągiem: Pociągi Intercity oraz Pendolino dostępne są do Krakowa. Następnie, można przesiąść się na pociąg lub autobus do Nowego Targu.

Z Wrocławia:

Samochodem: Najlepiej podróżować na wschód autostradą A4 w kierunku Krakowa. W okolicach Krakowa, można skręcić na drogę ekspresową S7 w kierunku Zakopanego i Nowego Targu.

Pociągiem: Pociągi Intercity i Pendolino kursują do Krakowa. Po przyjeździe do Krakowa, można przesiąść się na pociąg lub autobus do Nowego Targu.

Z Krakowa:

Samochodem: Gorczański Park Narodowy jest stosunkowo blisko Krakowa, więc można udać się na południe drogą ekspresową S7 w kierunku Zakopanego i Nowego Targu.

Pociągiem: Można podróżować pociągiem lub autobusem bezpośrednio do Nowego Targu, który jest najbliższym większym miastem w okolicy Gorczańskiego Parku Narodowego.

Bilety do Gorczańskiego Parku Narodowego w aplikacji mPay

Prosty proces zakupu biletów w aplikacji mPay pozwala zaoszczędzić cenny czas. Wystarczy kilka kliknięć, aby zapewnić sobie dostęp do piękna Gorczańskiego Parku Narodowego.

Płatności w aplikacji mPay są proste i bezpieczne. Wybierając się do Gorczańskiego Parku Narodowego, nie musisz martwić się gotówką ani kartami – wszystko masz pod kontrolą w swoim smartfonie.

Podziel się ze znajomymi