Flota samochodowa : 3 kluczowe trendy w zarządzaniu

Firmy posiadające floty samochodowe wykorzystują technologię w celu optymalizacji wydajności i bezpieczeństwa. W sytuacji gdy coraz więcej firm za priorytet stawia te kluczowe obszary, przyjrzymy się trzem najbardziej wpływowym trendom, które mają wzmocnić branżę w kolejnych latach.

flota samochodowa

(fot. pixabay.com)


Gospodarka API: Wbudowanie telematyki w globalny łańcuch wartości

Flota samochodowa i system zarządzania pojazdów to tylko jeden element globalnego krajobrazu transportowego, który obejmuje również inne podmioty, od producentów pojazdów i czujników, dostawców oprogramowania i danych mapowych po managerów magazynów. Gdy dane są prawidłowo udostępniane między różnymi systemami, umożliwia to synergię i tworzy dodatkową wartość dla menedżerów floty i klientów.

W coraz większym stopniu widzimy, że dostawcy usług telematycznych proaktywnie inwestują w tworzenie połączonej sieci danych i wbudowanie swoich systemów w globalny łańcuch wartości.

Liberalizacja i standaryzacja interfejsów API i struktury danych może pomóc stymulować niezależnych programistów. Między innymi do dodawania nowych rozwiązań i warstw do topowych istniejących platform, przekształcając je w samowystarczalne ekosystemy. Szersze zastosowanie technologii może również umożliwić programistom łatwe tworzenie rozwiązań dostosowanych do potrzeb użytkownika, bez konieczności posiadania głębokich zasobów inżynieryjnych.

 

Elektryczna flota samochodowa – strategia EV staje się kluczowa dla biznesu

Adaptacja EV (pojazdy elektryczne, ang. electric vehicles) rośnie w zawrotnym tempie w komercyjnych flotach. Trend ten, pozostanie kluczowym czynnikiem rozwoju branży przez wiele następnych lat. W 2022 roku widzieliśmy wzrost liczby pojazdów elektrycznych zaprojektowanych specjalnie do celów komercyjnych, trend ten jest kontynuowany również w tym roku.

Flota samochodowa składająca się w pełni z pojazdów elektrycznych, lub też przynajmniej częściowe przejście na EV wydaje się nieuniknione w dłuższej perspektywie. Napędza to presja regulacyjna, postęp technologiczny w dziedzinie magazynowania energii i dystrybucji, a także poparte jest zachętami biznesowymi.

Menedżerowie flot muszą podejmować świadome decyzje, kiedy i jak ich flota samochodowa ma „przejść na prąd”. Wymaga to kompleksowej strategii, uwzględniającej wiele czynników, takich jak wpływ na bieżące operacje floty, przyszłe korzyści, rzeczywisty koszt zakupu, użytkowania i serwisu.

Szybka i płynna elektryfikacja jest ważna, aby zapewnić ciągłość, dostosowanie i optymalizację kosztów procesów biznesowych. Budowanie i dzielenie się tą wiedzą oraz demonstrowanie zdolności do skutecznego kierowania procesem przejścia na prąd prawdopodobnie stanie się w tym roku siłą przewagi.

flota samochodowa

(fot. pixabay.com)


Wykorzystanie automatyzacji i sztucznej inteligencji w zarządzaniu flotą samochodową

Automatyzacja uprościła wiele czasochłonnych czynności związanych z obsługą pojazdów, od systemów zarządzania flotą, które umożliwiły firmom flotowym stać się w pełni bezpapierowymi, po same pojazdy.

AI będzie kolejnym krokiem ewolucyjnym dla menedżerów flot na całym świecie. Fleet manager ma tendencję do pracy z dużymi ilościami danych, a AI może być wykorzystana do analizy tych danych i generowania informacji, które mogą pomóc w poprawie wskaźników biznesowych floty i zwiększeniu efektywności operacyjnej.

W branży zarządzania flotą AI szybko rozwija się w szerokim zakresie obszarów, w tym:

  • Konserwacja predykcyjna (sygnał, gdy wyposażenie pojazdu jest zagrożone awarią, co pozwala na proaktywną konserwację i zmniejszenie przestojów).
  • Wykorzystanie zasobów (algorytmy, które pomagają optymalizować trasy, poprawiać przydział zleceń i zmniejszać bezczynność).
  • Bezpieczeństwo kierowcy (analiza zachowania kierowcy i identyfikacja wzorców, takich jak agresywna jazda lub nadmierna prędkość, w celu poprawy bezpieczeństwa i zmniejszenia liczby wypadków).
  • Zmniejszenie zużycia paliwa (identyfikacja wzorców behawioralnych, środowiskowych lub mechanicznych, które mogą prowadzić do oszczędności paliwa).
  • Optymalizacja zapasów (prognozowanie potrzeb w zakresie zapasów i optymalizacja procesów zakupowych).

AI może również umożliwić każdej firmie w strukturach której znajduje się flota pojazdów, na dostęp do zautomatyzowanych algorytmów. Mają one potencjał do zaoszczędzenia dużej części ich czasu, który wcześniej był poświęcony na ręczne wprowadzanie danych i weryfikacje. Ten przeskok od „bezpapierowych” do „bezklikowych” interfejsów może pomóc w uwolnieniu ich czasu na podejmowanie decyzji, a nie na zadania administracyjne.

Już teraz, dostępne na rynku rozwiązanie mPay dla Firm pomaga w znacznym stopniu uprościć obsługe zarówno flot pojazdów jak i podróży służbowych, realizowanych za pośrednictwem alternatywnych źródeł transportu, takich jak pociągi.

Dzięki korzystaniu z takiego typu rozwiązań, firmy zyskują pełną kontrole nad wydatkami związanymi z posiadaniem pojazdów służbowych, redukują ilość faktur, oraz mogą w czasie rzeczywistym monitorować i w razie potrzeby reagować na problemy które nieodłącznie związane są z tego typu działalnością.

 

Wnioski

W wyniku postępu technologicznego, prawdopodobnie zobaczymy więcej flot wykorzystujących zarówno technologię automatyzacji, jak i AI, aby pomóc w zwiększeniu wydajności w całej swojej działalności. Jeśli jeszcze tego nie zrobili, menedżerowie flot powinni zacząć rozumieć ten trend, aby określić, czy jest on odpowiedni dla ich firmy.
Następnie, jak najszybsze przeszkolenie personelu w zakresie prawidłowego korzystania z tego typu rozwiązań może pomóc w zapewnieniu przewagi konkurencyjnej na obecnym rynku.

Zachęcam wszystkich menedżerów flot aby z otwartością podchodzili do wprowadzenia nowych technologii w celu optymalizacji zarządzania flotą pojazdów. Już teraz możemy ułatwić i zautomatyzować naszą prace korzystając z na przykład z mPay dla Firm.

Podziel się ze znajomymi