Co to jest Open Banking?

Open Banking to pojęcie odnoszące się do praktyki udostępniania danych finansowych klientów przez instytucje finansowe (np. banki) innym podmiotom, takim jak fintechy czy platformy internetowe, za zgodą klienta.

Open Banking pozwala na lepszą kontrolę nad własnymi finansami i ułatwia korzystanie z różnych usług finansowych. Dzięki temu, klienci mają możliwość korzystania z innowacyjnych rozwiązań, takich jak narzędzia do zarządzania budżetem, oferty kredytowe z różnych źródeł czy programy lojalnościowe.

open banking

(fot. elements.envato)

W ramach Open Banking, instytucje finansowe muszą zapewnić dostęp do danych finansowych klientów przez tzw. interfejsy programowania aplikacji (API), które umożliwiają bezpieczne przesyłanie danych pomiędzy różnymi systemami informatycznymi.

Open Banking jest częścią szerszego ruchu mającego na celu zwiększenie konkurencji na rynku finansowym i poprawę jakości oferowanych usług dla klientów.

Zwiększenie konkurencyjności na rynku finansowym i regulacja PSD2

Ruch mający na celu zwiększenie konkurencji na rynku finansowym i poprawę jakości oferowanych usług dla klientów jest związany z wprowadzeniem regulacji PSD2 (ang. Payment Services Directive 2) przez Unię Europejską. Regulacja ta nakłada na instytucje finansowe, w tym banki, obowiązek udostępnienia klientom danych finansowych za pośrednictwem interfejsów programowania aplikacji (API). Pozwala to klientom na korzystanie z innowacyjnych usług finansowych oferowanych przez innych podmiotów, takich jak fintechy czy platformy internetowe.

Ruch ten ma na celu zwiększenie konkurencji na rynku finansowym, co prowadzi do zmniejszenia monopolu banków i zwiększenia wyboru dla klientów. Innymi słowy, klienci mają większą kontrolę nad swoimi finansami i mogą korzystać z różnych usług finansowych, takich jak narzędzia do zarządzania budżetem, oferty kredytowe z różnych źródeł czy programy lojalnościowe.

Regulacja PSD2 wymusza również na instytucjach finansowych stosowanie standardów bezpieczeństwa, takich jak autoryzacja dwuskładnikowa, co pozwala na ochronę danych klientów i zapewnienie bezpieczeństwa transakcji finansowych.

open banking

(fot. elements.envato)

W efekcie, ruch mający na celu zwiększenie konkurencji na rynku finansowym i poprawę jakości oferowanych usług dla klientów pozwala na stworzenie bardziej otwartego i elastycznego rynku finansowego, w którym klienci mają większą kontrolę nad swoimi finansami i mogą korzystać z innowacyjnych rozwiązań, które odpowiadają ich potrzebom.

Czym różni się AIS od PIS?

Account Information Service (AIS) to usługa, która umożliwia klientom korzystanie z jednego interfejsu, aby uzyskać dostęp do informacji na temat swojego rachunku bankowego w różnych bankach lub w innych instytucjach finansowych. Dzięki temu klienci mogą kontrolować swoje finanse i monitorować swoje wydatki na różnych rachunkach za pomocą jednej aplikacji. AIS wymaga zgody klienta na udostępnienie danych przez bank.

Payment Initiation Service (PIS) to usługa, która umożliwia klientom dokonywanie płatności z konta bankowego bezpośrednio z innej aplikacji lub platformy internetowej, bez potrzeby korzystania z tradycyjnej strony internetowej banku. Klienci mogą dokonywać płatności za pomocą PIS, wprowadzając swoje dane logowania do aplikacji lub platformy, a następnie korzystając z autoryzacji dwuskładnikowej. PIS wymaga zgody klienta na dokonanie płatności przez instytucję finansową.

AIS i PIS to dwa różne rodzaje usług finansowych, które umożliwiają klientom uzyskanie dostępu do informacji na temat swojego rachunku bankowego lub dokonywanie płatności bezpośrednio z innej aplikacji lub platformy internetowej.

mPay z otwartą bankowością dla klientów B2C i B2B

mPay udostępni swoim klientom otwartą bankowość, obok usług kierowanych do końcowych użytkowników uruchamiając także ofertę B2B. Nowe wdrożenia umożliwią obsługę usług zapewniających dostęp do informacji o rachunku (AIS – Account Information Service) oraz inicjowanie płatności (PIS – Payment Initiation Service). To znaczący krok w kierunku rozwoju spółki w obszarze open bankingu. 

mPay zamierza też oferować usługi w formie API klientom biznesowym w modelu B2B. Sprawdzi się to w takich branżach jak ubezpieczenia, kredyty czy windykacja. Fintech, poprzez swoje API i wykorzystując własne licencje, umożliwi firmom dostęp do lepszych narzędzi scoringowych, analitycznych czy płatniczych.

Podmiot, który wdroży naszą technologię, przyśpieszy np. podpisywanie umów ze swoimi kontrahentami, poprawi proces scoringowy przy ocenianiu zdolności kredytowej czy też dostanie możliwość przyjmowania płatności od klientów z wykorzystaniem otwartej bankowości. Wychodzimy tym samym naprzeciw faktycznym potrzebom klientów i z niecierpliwością czekamy na pierwsze wdrożenia – mówi Karol Zielinski, Członek Zarządu mPay S.A.

Kierunek działania mPay wpisuje się w światowy trend oferowania gotowych usług i rozwiązań w modelu API/abonamentowym.

Podziel się ze znajomymi