Barometr Flotowy 2023: Przyszłość Mobilności

W erze dynamicznych zmian i innowacji, przedsiębiorstwa na całym świecie starają się dostosować do nowych realiów. W Polsce, ten proces jest szczególnie widoczny w sektorze mobilności, gdzie firmy aktywnie szukają nowych, bardziej zrównoważonych i efektywnych rozwiązań. „Barometr Flotowy 2023”, opracowany przez Arval Mobility Observatory, dostarcza cennego wglądu w te zmiany. W tym wpisie, skupimy się na głównych zagadnieniach wspomnianego raportu.

barometr flotowy

fot.(Adobe Stock)

Elektryfikacja Flot: Krok ku Zielonej Przyszłości

Z „Barometru Flotowego” wynika, iż Polskie przedsiębiorstwa są już gotowe do powiększenia swoich flot samochodowych, z głównym naciskiem na elektryfikację. Aż 71% firm w Polsce planuje korzystać z zelektryfikowanych pojazdów, co jest znaczącym wzrostem w porównaniu z poprzednim rokiem, kiedy to zaledwie 54% firm deklarowało takie zamiary. Elektryfikacja flot jest nie tylko krokiem w stronę zrównoważonego rozwoju, ale także sposobem na obniżenie kosztów eksploatacji, co podkreśla 39% firm.

barometr flotowy

fot.(Adobe Stock)

Wynajem Długoterminowy: Elastyczność i Oszczędność

Wynajem długoterminowy zyskuje na popularności jako forma finansowania i użytkowania nowych pojazdów. Niemal 30% przedsiębiorstw wybiera tę opcję, doceniając jej elastyczność i możliwość zminimalizowania kosztów związanych z posiadaniem floty.

Wynajem długoterminowy oferuje firmom szereg korzyści. Przede wszystkim, pozwala na uniknięcie dużych wydatków kapitałowych związanych z zakupem pojazdów. Ponadto, firma wynajmująca zajmuje się wszystkimi aspektami zarządzania flotą, w tym serwisem, ubezpieczeniem i obsługą. Pozwala to firmie skoncentrować się na swojej głównej działalności.

 

Telematyka: Nowoczesne Narzędzie Zarządzania Flotą

Zgodnie z danymi przedstawionymi w najnowszym raporcie, aż 52% przedsiębiorstw działających na terenie Polski wykorzystuje technologie telematyczne do analizy danych pochodzących z pojazdów firmowych. Jest to znacząco więcej w porównaniu z innymi krajami objętymi badaniem, gdzie średnia wynosi 44%.

Interesujące jest, że proporcje firm korzystających z monitorowania floty są zbliżone niezależnie od ich wielkości. W małych przedsiębiorstwach, zatrudniających do 10 osób, wskaźnik ten wynosi 44%. W przypadku firm średnich i dużych, zatrudniających od 10 do 500 osób, jest to 48%, a wśród największych przedsiębiorstw, zatrudniających powyżej 500 osób, odsetek ten spada do 41%.

Wśród głównych motywów decydujących o implementacji systemów telematycznych, przedsiębiorstwa najczęściej wskazują na możliwość monitorowania lokalizacji pojazdów oraz dążenie do zwiększenia bezpieczeństwa i poprawy zachowania pracowników, z każdym z tych powodów wskazywanym przez 37% firm. Dodatkowo, 34% przedsiębiorstw liczy na to, że wdrożenie telematyki przyczyni się do obniżenia kosztów związanych z eksploatacją floty.

Jednym z rozwiązań, które znacząco ułatwiają zarządzanie flotą pojazdów, jest usługa mPay dla firm. Dzięki niej przedsiębiorstwo ma możliwość dokonywania bezgotówkowych płatności za parkingi, przejazdy autostradami oraz bilety kolejowe. Z kolei faktury zbiorcze oraz system raportów znacznie ułatwiają rozliczanie podróży służbowych, odciążając tym samym dział księgowości.

barometr flotowy

fot.(Adobe Stock)

Alternatywne Formy Mobilności: Nowe Perspektywy dla Podróży Służbowych

Jednym z najważniejszych zagadnień poruszonych w barometrze jest rosnące zainteresowanie alternatywnymi formami mobilności. Aż 75% firm w Polsce planuje korzystać z różnych form mobilności, a 47% przedsiębiorstw już je stosuje. W obliczu globalnej pandemii, firmy zaczęły szukać nowych, bezpiecznych i efektywnych sposobów organizacji podróży służbowych.

Alternatywne formy mobilności mogą obejmować różne rozwiązania, takie jak car sharing, rowery miejskie, podróże pociągami czy korzystanie z komunikacji publicznej. Firmy mogą także rozważać wprowadzenie programów zachęcających pracowników do korzystania z bardziej ekologicznych form transportu, takich jak rowery czy pojazdy elektryczne.

W kontekście podróży służbowych, alternatywne formy mobilności mogą także obejmować wirtualne spotkania i konferencje, które stały się normą w czasie pandemii. Dzięki technologii, firmy mogą teraz organizować spotkania i szkolenia online, co nie tylko zmniejsza potrzebę podróży służbowych, ale także pozwala na oszczędność czasu i zasobów.

barometr flotowy

fot.(Adobe Stock)

Optymizm Polskich Firm: Światło w Tunelu

Mimo symptomów spowolnienia gospodarczego i niepewności, polskie przedsiębiorstwa wykazują się znacznym optymizmem w kontekście rozwoju swoich flot. Niemal jedna trzecia firm deklaruje możliwość powiększenia flot samochodowych w najbliższych trzech latach, co jest znacznie wyższym wskaźnikiem niż w innych krajach Europy.

 

Podsumowanie Raportu 

„Barometr Flotowy 2023” rzuca światło na dynamicznie zmieniający się krajobraz mobilności w Polskich firmach. Z raportu wynika, że przedsiębiorstwa są gotowe do inwestowania w zelektryfikowane floty, doceniając korzyści ekonomiczne i ekologiczne płynące z tego rozwiązania. Wynajem długoterminowy zyskuje na popularności jako elastyczna i ekonomiczna forma zarządzania flotą.

Jednak to rosnące zainteresowanie alternatywnymi formami mobilności jest prawdziwym znakiem zmiany. Firmy są teraz bardziej otwarte na eksplorację nowych form podróży służbowych, które są nie tylko bardziej ekologiczne, ale także mogą przynieść znaczące oszczędności.

W erze cyfrowej, gdzie technologia umożliwia bezproblemową komunikację i współpracę, przedsiębiorstwa mają teraz szansę zrewolucjonizować sposób, w jaki organizują podróże służbowe, dążąc do bardziej zrównoważonej, efektywnej i innowacyjnej przyszłości.

Podziel się ze znajomymi