Babiogórski Park Narodowy – atrakcje przyrodnicze

Babiogórski Park Narodowy to malowniczy obszar przyrodniczy położony w Beskidach Zachodnich w Polsce. Jest to jedno z najpiękniejszych i najbardziej dzikich miejsc w kraju, oferujące niezapomniane wrażenia związane z górskim krajobrazem, przyrodą i różnorodnością ekosystemów.

Babiogórski Park Narodowy

(fot. commons.wikipedia)

Bilety wstępu do Babiogórskiego Parku Narodowego można łatwo nabyć przez aplikację mPay, co stanowi wygodny sposób na uniknięcie ewentualnych kolejek przy kasach parku.

Babiogórski Park Narodowy – atrakcje przyrodnicze:

 1. Babiogórski Szczyt: Babiogórski Szczyt, znany również jako Babia Góra, to najwyższy punkt Beskidów Zachodnich, a zarazem jedna z głównych atrakcji parku. Jej imponująca wysokość wynosząca 1 725 metrów n.p.m. sprawia, że jest to absolutnie obowiązkowe miejsce do odwiedzenia dla każdego, kto kocha góry. Widok z jej szczytu rozciąga się na dziesiątki kilometrów w każdą stronę, zapewniając niesamowite wrażenia i możliwość podziwiania panoramy Beskidów, Tatr, a nawet Karkonoszy w dniach o dobrej widoczności.
 2. Przełęcz Krowiarki: Ta malownicza przełęcz znajduje się na zachodnich stokach Babiej Góry i stanowi idealne miejsce na wypoczynek po wyczerpującej wędrówce. Widok z Przełęczy Krowiarki na ośnieżone szczyty Tatr oraz malownicze krajobrazy Beskidów jest niezapomniany. To także punkt wyjścia na wiele szlaków turystycznych prowadzących przez park.
 3. Torfowiska: Babiogórski Park Narodowy słynie z bogactwa torfowisk, w tym torfowisk wysokich i niskich. Torfowiska te stanowią ważny ekosystem, gromadząc wodę i służąc jako naturalna baza dla wielu gatunków roślin, w tym charakterystycznych rosiczek i wełnianek. To miejsce, gdzie przyroda rozkwita w pełni swojego piękna.
 4. Wodospad Siklawa: Wodospad Siklawa znajduje się w dolinie potoku Siklawica i jest jednym z najbardziej efektownych miejsc w parku. Woda spada tu z wysokości tworząc spektakularne kaskady i białe piany, tworząc niezapomniane wrażenie i stwarzając doskonałą okazję do relaksu i obserwacji przyrody.
 5. Flora i fauna: Babiogórski Park Narodowy to dom dla wielu gatunków roślin i zwierząt. W parku można spotkać rzadkie ptaki drapieżne, takie jak bielik, a także endemity górskie, takie jak wawrzynek wilczełyko i goryczka wąskolistna. To prawdziwy raj dla miłośników ornitologii i botaniki.
  Babiogórski Park Narodowy

  (fot. Madameee1974)

 6. Rezerwat przyrody „Markowe Szczawiny”: Ten rezerwat przyrody to obszar chroniony, który zachwyca unikalnymi formacjami skalnymi. Skalne ściany i skałki o niezwykłych kształtach tworzą malowniczy krajobraz, który jest doskonałym miejscem do fotografii i obserwacji przyrody.
 7. Jezioro „Zawoja” (Zawojskie): To naturalne jezioro otoczone gęstymi lasami i malowniczymi górami. Stanowi idealne miejsce na wędkowanie, pływanie i rekreację nad wodą. Jej spokojna atmosfera i czyste wody przyciągają wielu turystów poszukujących relaksu na łonie natury.
 8. Wędrówki górskie: Park oferuje rozbudowaną sieć szlaków pieszych o różnym stopniu trudności. Od krótkich spacerów po długie wyprawy górskie, każdy znajdzie coś dla siebie. Wędrówki umożliwiają odkrywanie uroku górskiego krajobrazu i pozwalają z bliska obserwować przyrodę.
 9. Geologia: Obszar parku jest interesujący z geologicznego punktu widzenia, z licznymi formacjami skalnymi, kamieniołomami i skałkami. To doskonałe miejsce do zgłębiania wiedzy o geologicznej historii regionu.
 10. Ośrodki edukacyjne: Babiogórski Park Narodowy oferuje ośrodki edukacyjne, gdzie można dowiedzieć się więcej o przyrodzie i historii tego obszaru. To doskonała okazja do zdobycia wiedzy o ekosystemach górskich i dziedzictwie kulturowym parku.
Babiogórski Park Narodowy

(fot. Jur432)

Jak dojechać?

Z Warszawy do Babiogórskiego Parku Narodowego (Zawoja):

 1. Samochodem: Najwygodniejszym sposobem jest wyruszenie z Warszawy na autostradę A4 w kierunku Katowic. Następnie, po przejechaniu Katowic, zjazd na węźle Wadowice i kontynuacja jazdy drogą krajową nr 52 w kierunku Żywca i Zawoi. To około 300 km drogi.
 2. Transportem publicznym: Możesz również skorzystać z pociągu lub autobusu z Warszawy do Krakowa, a następnie przesiąść się na połączenia kolejowe lub autobusowe do Żywca lub Zawoi.

Z Krakowa do Babiogórskiego Parku Narodowego (Zawoja):

 1. Samochodem: Najłatwiejszym sposobem jest wyruszenie z Krakowa na autostradę A4 w kierunku Katowic. Następnie, po przejechaniu Katowic, zjazd na węźle Wadowice i kontynuacja jazdy drogą krajową nr 52 w kierunku Żywca i Zawoi. To około 70-80 km drogi, w zależności od punktu startowego w Krakowie.
 2. Transportem publicznym: Możesz również skorzystać z pociągu lub autobusu z Krakowa do Żywca lub Zawoi. W Krakowie znajduje się kilka dworców kolejowych, z których można rozpocząć podróż w kierunku Beskidów Zachodnich.

Z Poznania do Babiogórskiego Parku Narodowego (Zawoja):

 1. Samochodem: Wybierz się na autostradę A2 w kierunku Warszawy. Następnie można kontynuować jazdę na autostradzie A4 w kierunku Katowic. Po przejechaniu Katowic, zjeżdżamy na węźle Wadowice i kierujemy się drogą krajową nr 52 w stronę Żywca i Zawoi. To około 330 km drogi.
 2. Transportem publicznym: Z Poznania można dojechać pociągiem lub autobusem do Krakowa lub Katowic, a następnie przesiąść się na połączenia kolejowe lub autobusowe do Żywca lub Zawoi.

Z Katowic do Babiogórskiego Parku Narodowego (Zawoja):

 1. Samochodem: Katowice są stosunkowo blisko Babiogórskiego Parku Narodowego. Można wyruszyć na autostradzie A4 w kierunku Krakowa, a po przejechaniu okolic Krakowa, zjechać na węźle Wadowice i kontynuować jazdę drogą krajową nr 52 w kierunku Żywca i Zawoi. To około 90 km drogi.
 2. Transportem publicznym: Z Katowic można dojechać pociągiem lub autobusem do Żywca lub Krakowa, a następnie przesiąść się na połączenia kolejowe lub autobusowe do Zawoi.

Z Wrocławia do Babiogórskiego Parku Narodowego (Zawoja):

 1. Samochodem: Wybierz się na autostradę A4 w kierunku Krakowa. Po przejechaniu Krakowa, zjazd na węźle Wadowice i kontynuacja jazdy drogą krajową nr 52 w kierunku Żywca i Zawoi. To około 250 km drogi.
 2. Transportem publicznym: Z Wrocławia można dojechać pociągiem do Krakowa lub Katowic, a stamtąd przesiąść się na połączenia kolejowe lub autobusowe do Żywca lub Zawoi.

Atrakcyjny Babiogórski Park Narodowy w Beskidach Zachodnich zapewnia niezwykłe doznania natury i malownicze krajobrazy. Dla wygody podróżnych istnieje możliwość pobrania aplikacji mPay z App Store lub Google Play, co pozwala na uniknięcie kolejek przy kasach parku. To idealne rozwiązanie, by cieszyć się pięknem parku bez zbędnego oczekiwania. Dzięki temu można łatwo korzystać z usług parku i cieszyć się niepowtarzalnymi atrakcjami przyrodniczymi, takimi jak Babiogórski Szczyt czy Przełęcz Krowiarki.

Podziel się ze znajomymi