Zarządzanie flotą pojazdów w firmie

„Fleet Manager” to stanowisko, które jest odpowiedzialne za zarządzanie flotą pojazdów w firmie. Fleet Manager jest zwykle zatrudniany przez firmy posiadające duże floty pojazdów, takie jak firmy logistyczne czy transportowe, ale również firmy, które wykorzystują samochody służbowe w codziennej pracy.

flota pojazdów

(fot. pixabay.com)

Do głównych obowiązków Fleet Managera należy:

 • Zapewnienie, że flota jest w dobrym stanie technicznym i bezpieczna dla użytkowników.
 • Planowanie tras i koordynacja działań kierowców.
 • Optymalizacja wykorzystania pojazdów, w celu zminimalizowania kosztów paliwa i utrzymania.
 • Zarządzanie procesami serwisowymi i naprawami pojazdów.
 • Monitorowanie wydatków związanych z flotą i prowadzenie analiz kosztów.

Jakie umiejętności i kompetencje są potrzebne by zostać fleet managerem:

Fleet Manager jest odpowiedzialny za zarządzanie flotą pojazdów, co wymaga szerokiego zakresu umiejętności i kompetencji. Oto niektóre z kluczowych kompetencji, jakie powinien posiadać Fleet Manager:

 1. Znajomość branży: Fleet Manager powinien być dobrze zaznajomiony z branżą transportową i logistyczną, znać trendy i przepisy regulujące transport drogowy.
 2. Umiejętności zarządzania: Fleet Manager powinien być świetnym menedżerem, umieć kierować zespołem kierowców i techników serwisowych, zapewnić sprawną organizację pracy, a także planować i kontrolować budżet floty.
 3. Techniczna wiedza: Fleet Manager powinien znać się na technice pojazdów, wiedzieć, jakie części wymagają wymiany, jakie oleje są najlepsze itp.
 4. Komunikacja: Fleet Manager powinien mieć bardzo dobre umiejętności interpersonalne, aby efektywnie komunikować się z kierowcami, technikami serwisowymi i innymi pracownikami, jak również z klientami.
 5. Umiejętności analityczne: Fleet Manager powinien umieć przeprowadzić analizę kosztów floty, planować trasy i optymalizować wykorzystanie pojazdów, a także analizować wyniki, aby wprowadzać ulepszenia.
 6. Znajomość oprogramowania: Fleet Manager powinien znać się na oprogramowaniu do zarządzania flotą, takim jak systemy GPS, programy do monitorowania zużycia paliwa i kosztów utrzymania pojazdów.
 7. Wytrzymałość psychiczna: Fleet Manager powinien umieć radzić sobie ze stresem i presją czasu, a także podejmować szybkie decyzje w sytuacjach kryzysowych, takich jak awarie pojazdów czy wypadki drogowe.

Jakimi flotami pojazdów i w jakich działalnościach zarządza fleet manager

flota pojazdów

(fot. pixabay.com)

Flota pojazdów w firmie to zbiór pojazdów, które są wykorzystywane w ramach działalności gospodarczej. Flotę pojazdów można znaleźć w różnych branżach, takich jak transport, logistyka, budownictwo, usługi, handel czy usługi kurierskie.

Flota pojazdów w firmie może być różnej wielkości i składać się z różnych rodzajów pojazdów, takich jak samochody osobowe, ciężarówki, vany, autobusy czy motocykle. Najczęściej floty składają się z pojazdów należących do firmy lub wynajętych na dłuższy okres.

W przypadku firm transportowych i logistycznych flota jest niezbędna do przewozu towarów, a w przypadku firm handlowych i usługowych do przemieszczania pracowników czy dostarczania produktów. Flota pojazdów wymaga stałej opieki technicznej i utrzymania w dobrym stanie technicznym, co wymaga regularnych przeglądów i napraw.

mFlota czyli rozwiązanie mPay dla fleet managerów

flota pojazdów

(fot. pixabay.com)

Intuicyjna aplikacja mobilna mPay umożliwia pracownikom opłacanie usług bez instalacji dodatkowych narzędzi. Dzięki temu obejdzie się również bez podchodzenia do parkomatu czy zbierania pokwitowań. Problemem przestaną być zatory na autostradach i kolejki do kas na stacjach benzynowych. Jednym z elementów usługi flotowej może być też benefit pozapłacowy, zachęcający pracowników do powrotu do biur po pandemii. Pracownicy skorzystają z aplikacji przy opłacaniu parkowania, a pracodawca rozliczy benefit w prosty i szybki sposób. Bezgotówkowe płatności poprawią natomiast komfort pracy działów księgowych i pracowników, m.in. ze względu na jedną zbiorczą fakturę za wybraną usługę raz w miesiącu.

Narzędzia do zarządzania podróżami służbowymi, takie jak mFlota, stanowią dla fleet managerów dużą wartość, ale oprócz wygody, mają też pozytywny wpływ na przykład na ekologię dzięki nowoczesnym sposobom rozliczania płatności za parkowanie, autostrady e-TOLL, autostrady Videotoll i bilety kolejowe. Wpisuje się to w aktualne biznesowe trendy, takie jak wykorzystanie technologii cyfrowych, automatyzacja procesów, analityka danych oraz ekologiczna i społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstw.

Podziel się ze znajomymi