Videotolling na Autostradzie A4 Katowice-Kraków: Otwarto dodatkowe bramki poboru opłat

Koncesjonariusz autostrady A4 Katowice-Kraków uruchomił w Mysłowicach i w Balicach dodatkowe bramki z przeznaczeniem wyłącznie dla kierowców korzystających z płatności automatycznych. Teraz użytkownicy aplikacji mPay nie tylko szybciej przejadą przez bramki, ale w przypadku pojazdów kat. 1 – również dużo taniej.

Dodatkowe bramki to odpowiedź spółki Stalexport Autostrada Małopolska, która zarządza odcinkiem autostrady A4 Katowice – Kraków na wzrost liczby przejazdów z płatnościami automatycznymi oraz zbliżający się sezon wakacyjny i wzmożony ruch pojazdów.

Dzięki tej decyzji kierowcy korzystający z videotollingu za pomocą aplikacji, a także elektronicznego poboru opłat A4Go mają (obok funkcjonującego od grudnia 2016 r. pomarańczowego pasa skrajnej lewej bramki) do dyspozycji dwa kolejne pasy. Jeden z nich obsługuje pojazdy osobowe i ciężarowe, a drugi tylko pojazdy ciężarowe. Te dwa dodatkowe pasy funkcjonują jako automatyczne w sytuacji dużego natężenia ruchu pojazdów z aplikacjami i elektronicznym poborem opłat.

Przejazdy automatyczne są nie tylko dużo szybsze m.in. dzięki osobnym, pomarańczowym pasom, ale też w przypadku samochodów osobowych tańsze o 25 proc., co w skali miesiąca i częstych podróży niesie ze sobą znaczną oszczędność.

Od 4 lipca 2022 r., mimo zapowiadanych zmian w cenniku, zwiększających stawkę dla kat. 1 do 13 zł, opłaty dla transakcji automatycznych nadal będą o 3 zł niższe, czyli wyniosą 10 zł na każdym placu poboru. Taka stawka za przejazd obowiązywała w przypadku samochodów osobowych siedem lat temu.

Przypominamy, że w celu prawidłowego odczytania tablicy rejestracyjnej przez kamerę należy zatrzymać pojazd przed białą linią, na wysokości okna kabiny inkasenta, w przeciwnym razie szlaban się nie podniesie.

Podziel się ze znajomymi