Szczecin – historia miasta, co warto zobaczyć, zabytki

Szczecin to piękne i dynamiczne miasto, położone nad rzeką Odrą, w północno-zachodniej Polsce, blisko granicy z Niemcami. Znany jako ważny port morski i ośrodek przemysłowy, Szczecin przyciąga turystów także ze względu na liczne zabytki, parki i muzea.

szczecin zabytki

(fot. pixabay.com)

Miasto ma bogatą historię, sięgającą czasów prehistorycznych, oraz fascynującą architekturę, łączącą style gotycki, renesansowy, barokowy i modernistyczny. Warto zobaczyć tu zamek Książąt Pomorskich, katedrę św. Jakuba, czy wały Chrobrego z wieżą widokową.

Szczecin to także ośrodek kulturalny, oferujący wiele imprez i festiwali, takich jak Festiwal Filmowy „Off Cinema”, Festiwal Muzyczny „Szczecin Music Fest”, czy Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych „BuskerBus”. W mieście znajduje się także jedno z największych muzeów sztuki w Polsce – Muzeum Narodowe w Szczecinie, oraz interaktywne Muzeum Techniki i Komunikacji.

Szczecin to także idealne miejsce na wypoczynek i rekreację, dzięki licznej ilości parków i terenów zielonych, jak Park Kasprowicza, Las Arkoński czy Woliński Park Narodowy.

Historia Szczecina

szczecin zabytki

(fot. pixabay.com)

Historia Szczecina sięga czasów prehistorycznych, kiedy to w okolicach dzisiejszego miasta istniały osady ludzkie. Później tereny te były zamieszkane przez plemiona słowiańskie. W XI wieku ziemie te zostały podbite przez Polskę, a w XII wieku stały się częścią Pomorza Zachodniego.

W 1243 roku miasto uzyskało prawa miejskie i rozpoczęła się jego dynamiczna rozbudowa. W XIV wieku Szczecin był jednym z największych miast Hanzy, a w XV wieku był jednym z najważniejszych ośrodków handlowych na Bałtyku. W tym czasie miasto stało się też stolicą Księstwa Szczecińskiego.

W XVI i XVII wieku miasto przeszło pod władzę elektorów brandenburskich, którzy rozbudowali i ufortyfikowali Szczecin. W XVIII wieku miasto było pod rządami Prus, które zbudowały wiele nowoczesnych budynków i zainwestowały w rozwój miasta.

Podczas II wojny światowej Szczecin został poważnie zniszczony, a po wojnie został przekazany Polsce. Miasto zostało odbudowane i rozwinęło się jako ważny port morski i ośrodek przemysłowy.

Szczecin zabytki – co warto zobaczyć?

 1. Zamek Książąt Pomorskich – zabytkowa rezydencja książąt pomorskich, obecnie muzeum, z piękną architekturą i cennymi zbiorami sztuki.
 2. Katedra św. Jakuba – gotycka katedra z XIII wieku, z cennymi zabytkami sztuki, takimi jak ołtarz Wita Stwosza.
  zabytki szczecin

  (fot. pixabay.com)

 3. Wały Chrobrego – promenada nad Odrą, z widokiem na panoramę miasta oraz liczne atrakcje, takie jak fontanna multimedialna i wieża widokowa.
 4. Muzeum Narodowe w Szczecinie – jedno z największych muzeów sztuki w Polsce, z bogatymi zbiorami malarstwa, rzeźby, grafiki i sztuki użytkowej.
 5. Park Kasprowicza – piękny park z licznymi alejkami spacerowymi, fontannami, rzeźbami i kawiarniami, idealny na spacery i pikniki.
 6. Muzeum Techniki i Komunikacji – interaktywne muzeum, poświęcone historii techniki i komunikacji, z eksponatami takimi jak lokomotywy, samochody i samoloty.
  szczecin zabytki

  (fot. unsplash)

 7. Port jachtowy – piękne miejsce na spacer, z widokiem na morze, jachty i statki, oraz na liczne restauracje i kawiarnie.

Szczecin z mPay

Dzięki aplikacji mPay możesz zwiedzić cały Szczecin korzystając z komunikacji miejskiej. Bilety kupisz jednym kliknięciem.

Opłacanie parkowania za pośrednictwem aplikacji mPay to duże udogodnienie. Nie trzeba szukać parkomatu, umieszczać za szybą potwierdzenia opłaty, a także wracać do samochodu, gdy nie zdążymy załatwić swoich spraw w opłaconym wcześniej czasie.

Z mPay, z poziomu telefonu, w dowolnym momencie przedłużymy czas postoju, a dzięki naliczaniu minutowemu mamy pełną kontrolę nad kosztami – jeżeli poruszasz się samochodem po szczecinie – parkuj z mPay!

Podziel się ze znajomymi