Pierwsza podróż pociągiem: co musisz wiedzieć?

Pierwsza podróż pociągiem bywa niezapomnianym przeżyciem. Jednak dla niektórych może to również być stresujące doświadczenie, szczególnie jeśli nigdy wcześniej tego nie robili. W tym artykule omówimy kilka istotnych rzeczy, które warto wiedzieć przed pierwszą podróżą pociągiem.

Krótka historia pociągów

Historia pociągów sięga XIX wieku, kiedy to pierwsze linie kolejowe zaczęły powstawać w Europie. Pociągi stały się wtedy rewolucyjnym środkiem transportu, umożliwiającym szybkie i efektywne przemieszczanie się na dużych odległościach. Dziś pociągi są wciąż bardzo popularne, zarówno w Europie, jak i na całym świecie. To wygodny, przystępny cenowo środek transportu, chętnie wybierany przez każdą grupę wiekową. Podróżuje bowiem nimi praktycznie każdy: uczniowie, studenci, pracownicy oraz emeryci.

Kilka ciekawostek na rozluźnienie atmosfery – pierwsza podróż pociągiem

(fot. pixabay.com)

(fot. pixabay.com)

Dobra… Rozumiemy. Przed Tobą pierwsza podróż pociągiem i już oblewa Cię ścieżka zimnego potu. Serce szybciej bije i myślisz tylko o tym, by jak najszybciej mieć to z głowy. Warto jednak poznać nieco ten środek transportu i uzmysłowić sobie, że podróżują nim regularnie miliony osób w Polsce. Każda z nich kiedyś odbyła swoją pierwszą podróż i swoje przeboje ma za sobą.

  1. Pierwszy pociąg w Polsce został uruchomiony w 1842 roku, kursując między Wrocławiem a Oławą.
  2. Najbardziej zabytkowym pociągiem w Polsce jest Warszawa Retro, który kursuje po stolicy Polski i daje możliwość podróży w czasie do lat 60. i 70.
  3. W 2020 roku polskie pociągi przewiozły ponad 224 mln pasażerów.
  4. Wśród podróżnych korzystających z pociągów w Polsce, najwięcej stanowią kobiety – 52,3%.
  5. Najwięcej osób korzysta z pociągów w wieku od 25 do 34 lat — to grupa wiekowa, która stanowi 24,3% wszystkich pasażerów.
  6. Najpopularniejszą klasą podróży w pociągach w Polsce jest druga klasa, którą wybiera 87% podróżnych.

To jak? Opadł już nieco stres? To przejdźmy zatem do konkretów!

Rodzaje pociągów ze względu na pokonywany dystans

Pociągi regionalne

To najczęściej stosowane pociągi, które kursują na krótkich dystansach, zazwyczaj pomiędzy pobliskimi miastami. Są one zwykle dość proste i niezbyt wygodne. Oferują za to przystępne ceny i często są jedynym środkiem transportu w mniejszych miastach i miasteczkach.

Pociągi dalekobieżne

To pociągi, które kursują na dłuższych trasach, zazwyczaj pomiędzy większymi miastami. Są one zwykle bardziej luksusowe niż pociągi regionalne, ale także droższe. W pociągach dalekobieżnych zazwyczaj są dostępne klimatyzacja, toalety, wagony restauracyjne i luksusowe sypialne kabiny.

Najczęstsze wtopy podczas podróży pociągiem – pierwsza podróż pociągiem

pierwsza podróż pociągiem

(fot. pixabay.com)

Wtopy można zaliczyć niezależnie od doświadczenia – zdarzają się one podczas zarówno pierwszej podróży pociągiem, jak i kolejnych. Poniżej opisaliśmy cztery najczęściej powtarzające się wpadki podróżujących.

1. Pomylenie pociągu

Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nigdy nie pomylił pociągu. Czasami to wina zamyślenia, a czasem niedosłyszenia komunikatu o zmianie toru przyjazdu. To może zdarzyć się absolutnie każdemu. Niemniej jednak taka sytuacja może nieźle zestresować początkującego podróżnika!

Mała wskazówka: korzystaj z Google Maps podczas podróży — dość szybko zorientujesz się, że jednak nie podążasz w oczekiwanym kierunku.

2. Zagubienie się na dworcu

Dla tych, którzy nie wiedzą, jak korzystać z systemu informacji na dworcu, może to być źródło frustracji i nieporozumień. Czasami Ci nieszczęśliwcy całymi godzinami szturmują dworce w poszukiwaniu wejścia na perony czy nawet ubikacji. Przyznajemy, że część dworców jest rozbudowana i łatwo się zgubić… Nam się to zdarzyło! Na szczęście większość z nich jest naprawdę dobrze oznakowana.

3. Przegapienie przesiadki

Komu nie zdarzyło się przegapić przesiadki? Niektórzy postanowią się zdrzemnąć, inni zamkną oczy “tylko na chwilę”…i szok! Budzą się, czasami dość daleko, od zamierzonego celu podróży. Więcej o spaniu podczas podróży i przygodach naszych użytkowników przeczytasz pod TYM postem na naszym profilu na Facebooku. Popcorn w dłoń i miłego czytania! Tylko ostrożnie, bo czytanie komentarzy potrafi wywołać nagły napad śmiechu 😉

4. Co za dużo to niezdrowo

…czyli za duży bagaż! Oczywiście możesz zabrać ze sobą bagaż podręczny – to Twoje prawo. Sprawdź jednak regulamin danego użytkownika. Niejeden podróżujący naraził się na opłatę w przypadku większego bagażu. Dlatego przed kupieniem biletu sprawdź dokładnie, co możesz przewieźć bezpłatnie, a za co będzie trzeba zapłacić.

Jak przygotować się do pierwszej podróży pociągiem?

Jak zatem przygotować się do pierwszej podróży pociągiem? Już podpowiadamy!

Wybór odpowiedniego połączenia

Pierwszym krokiem w planowaniu podróży pociągiem jest wybór odpowiedniego połączenia. Pociągi kursują między wieloma miastami, więc wybór może być trudny. Najlepszym sposobem na znalezienie odpowiedniego połączenia jest przeglądanie rozkładów jazdy (a także skorzystanie z naszej aplikacji mPay).

Warto też zwrócić uwagę na różne godziny odjazdów i czas trwania podróży, ponieważ różni przewoźnicy oferują różne trasy i czasy podróży. Przy wyborze połączenia warto również wziąć pod uwagę ceny biletów oraz oferty specjalne, takie jak zniżki dla studentów czy grupowe bilety — wszystkie dostępne rodzaje biletów są wylistowane w naszej aplikacji. Zobaczysz je, podczas wybierania środka transportu.

Co z tymi biletami? – pierwsza podróż pociągiem

(fot. pixabay.com)

(fot. pixabay.com)

Nie taki wilk straszny! Nabycie biletów to naprawdę nieskomplikowana sprawa.

Bilety możesz kupić w kasie biletowej, u konduktora, w aplikacji mobilnej (takiej, jak mPay!), na stronie internetowej danego przewoźnika, a także w automacie biletowym na stacjach.

Choć wielu przedstawicieli starszego pokolenia nadal woli korzystać z papierowych biletów, to trzeba przyznać, że ich cyfrowe odpowiedniki są dużo wygodniejsze. Możesz nabyć je w dowolnym miejscu i o dowolnej porze bez wychodzenia z domu. No i nie zgubią się w torbie, czy plecaku — w końcu która młoda osoba nie pilnuje telefonu, jak oka w głowie? Dzięki temu nie musisz martwić się, że nie znajdziesz biletu, kiedy kontroler zacznie krążyć po wagonach.

Ważne! Jeśli decydujesz się kupić bilet u konduktora, może on naliczyć dodatkową opłatę. Dlatego zdecydowanie polecamy kupić go wcześniej w naszej apce — unikniesz w ten sposób dodatkowych kosztów.

Rezerwacja miejsc

Po wybraniu odpowiedniego połączenia, warto zarezerwować miejsce w pociągu. W większości przypadków można to zrobić online lub przez telefon. Rezerwacja miejsca jest szczególnie ważna, jeśli planujemy długą pierwszą podróż pociągiem, ponieważ pozwala nam mieć pewność, że będziemy mieli wygodne miejsce do siedzenia lub wyciągnięcia laptopa. Nikt nie lubi stykać się kolanami z obcymi ludźmi. Fu!

Przygotowanie bagażu

pierwsza podróż pociągiem

(fot. pixabay.com)

Przed wyjazdem warto zrobić małe zapasy jedzenia i picia, zwłaszcza jeśli przed nami długa droga. W pociągu często są dostępne automaty z przekąskami i napojami, ale ceny mogą być wysokie, a wybór ograniczony. Warto więc zabrać ze sobą swoje ulubione przekąski i napoje, aby uniknąć dodatkowych kosztów i mieć pewność, że mamy coś smacznego do jedzenia i picia w trakcie podróży.

Przed wyjazdem należy upewnić się, że mamy ze sobą ważny dokument tożsamości, a także ładowarkę do telefonu.

Kiedy jesteś już na miejscu

(fot. pixabay.com)

(fot. pixabay.com)

Po pierwsze: nie panikuj! Zapewne na dworcu znajduje się mnóstwo osób i może być dość głośno. Skup się jednak na tym, by dotrzeć na peron, zanim pociąg odjedzie. Sprawdź numer peronu i tor, na który musisz się dostać, o ile nie zrobiłeś tego przed przybyciem na dworzec — te informacje zwykle znajdziesz na zakupionym bilecie. Rozejrzyj się dokładnie po dworcu i podążaj zgodnie z oznaczeniami dostępnymi na ścianach i drzwiach. Jeśli masz wątpliwości, nie wahaj zapytać się ludzi wokół — sporo z nich na pewno dobrze pamięta ilość stresu, których dostarczyła im ich pierwsza podróż i chętnie udzielą informacji.

Wiesz już, gdzie masz iść? Świetnie! Jak już trafisz na odpowiedni tor, nie zasypiaj na ławce ani nie odpływaj daleko myślami. W ten sposób łatwo przegapić ważne komunikaty, np. o zmianie peronu, czy opóźnieniach. Zamiast tego możesz poczytać książkę lub inne artykuły na blogu, a także posłuchać naszego podcastu.

Kiedy przybędzie pociąg, uważnie się mu przyjrzyj. Zwykle znajduje się na nim informacja na temat trasy, którą przemierza. Wszystko się zgadza? Zatem śmiało wsiadaj do środka. Tylko uwaga przy wejściu, bo początkujący łatwo się potykają 😉

Podczas podróży, sprawdzaj swoją trasę, by nie przegapić wysiadki. Możesz odpalić Netflixa na słuchawkach, poczytać książkę, posłuchać ciekawego podcastu (ekhm… Na przykład mCast’u), a także zwyczajnie się zdrzemnąć. Ustaw jednak budzik i zerkaj na ekran w pociągu, by nie wylądować w nieznanym Ci miejscu! Jeśli z jakiegoś powodu ciężko odczytać informacje z ekranu, Google Maps nie działa (ah ten pociągowy zasięg!), zapytaj innych pasażerów. Naprawdę, nie ma czego się wstydzić.

Załóżmy, że wiesz już, że zaraz musisz wysiąść… Ale jak? Gdzie? Kiedy? Spokojnie 😉

Podczas zatrzymania pociągu na stacji, zostają odblokowane drzwi po jednej stronie. Jeśli nie masz pojęcia, z której strony wyjść, podążaj zwyczajnie za innymi. I ponownie: uważaj przy wysiadaniu! Nam się zdarzyło zaliczyć parokrotnie niezły upadek… Na szczęście skończyło się na kilku niegroźnych siniakach. Przynajmniej inni współpasażerowie mieli z czego się pośmiać!

Wysiądź i odetchnij z ulgą. Jesteś już na miejscu. Gratulacje!

pierwsza podróż pociągiem

(fot. pixabay.com)

Spodobał Ci się nasz dzisiejszy artykuł? Zostaw koniecznie komentarz! Dostaniesz od nas dodatkowego plusa za opisanie swojej pierwszej podróży 😉 Będzie nam bardzo miło, jeśli oznaczysz nas w swoich relacjach z podróży na social media! Na pewno zerkniemy, jak przebiegła.

Życzymy bezpiecznej i bezstresowej pierwszej podróży. Trzymamy za Ciebie kciuki!

Podziel się ze znajomymi