mRap – Mikser dla mPay! Czym jest rap?

Rap wywodzi się z afroamerykańskiej społeczności w Stanach Zjednoczonych. Termin „rap” odnosi się zarówno do techniki wokalnej, polegającej na szybkim recytowaniu tekstów, jak i do szeroko zakrojonego kulturowego ruchu – hip hop, który obejmuje muzykę, taniec, malarstwo graffiti i inne elementy.

rap

(fot. elements.envato)

Rap – początki

Początki rapu sięgają lat 70. XX wieku, kiedy to młodzi ludzie z dzielnic biednych i marginalizowanych społeczności w Nowym Jorku, szczególnie w Bronxie, zaczęli tworzyć muzykę, której towarzyszyły poetyckie teksty w rytmiczny sposób recytowane. Pionierami tego stylu byli artyści jak Kool Herc, Grandmaster Flash, Afrika Bambaataa i DJ Kool Herc.

Rap szybko zyskał popularność wśród młodych ludzi, zwłaszcza afroamerykańskiej młodzieży, która identyfikowała się z tekstami opisującymi ich rzeczywistość i problemy społeczne. W latach 80. i 90. rap stał się głównym nurtem muzycznym, a wielu artystów hip-hopowych osiągnęło ogromny sukces komercyjny.

Od tamtej pory rap rozprzestrzenił się na cały świat i przekroczył granice kulturowe. Różne kraje i regiony mają swoje własne style rapowe, które łączą tradycje lokalne z wpływami hip-hopu. Rap jest teraz jednym z najpopularniejszych gatunków muzycznych na świecie i ciągle ewoluuje, przynosząc nowe style i tendencje.

Rap w Polsce

Rap w Polsce ma bogatą historię i jest jednym z najpopularniejszych gatunków muzycznych w kraju. Jego rozwój rozpoczął się w latach 90. XX wieku, a od tego czasu polski rap zdobył dużą popularność i rozwinął swoje własne unikalne style i subkultury.

Początkowo polski rap był silnie inspirowany amerykańskim hip-hopem, zarówno pod względem stylu muzycznego, jak i tekstów. W latach 90. powstało wiele zespołów i solowych artystów, którzy zaczęli tworzyć muzykę rapową w języku polskim. Grupy takie jak Kaliber 44, Paktofonika, Molesta Ewenement czy Fisz Emade Tworzywo przyczyniły się do rozwoju polskiego rapu i wprowadzenia go na szerszą skalę.

Wraz z upływem czasu polski rap zaczął ewoluować i tworzyć swoje własne style i odmiany. Powstały różne subkultury i ruchy, takie jak gangsta rap, rap poetycki, rap polityczny czy nowa fala. Artyści tacy jak O.S.T.R., Pezet, WWO, Sokół, Taco Hemingway, Kękę czy Quebonafide zdobyli dużą popularność i mają duży wpływ na polską scenę rapową.

Polski rap nie tylko cieszy się dużym zainteresowaniem w kraju, ale również zdobył międzynarodową uwagę. Wielu polskich artystów rapowych koncertuje i nagrywa muzykę z sukcesem poza granicami Polski, przyczyniając się do globalnej ekspansji polskiego rapu.

Warto zaznaczyć, że polski rap ma również swoje wyjątkowe cechy kulturowe i społeczne, które są odzwierciedlone w tekstach i stylach artystów. Teksty polskiego rapu często poruszają tematy społeczne, polityczne, osobiste i kulturowe, odzwierciedlając doświadczenia polskiej młodzieży i problematykę społeczną.

rap

(fot. elements.envato)

Czym różni się rap od hip hopu

Rap i hip-hop to dwa pojęcia często używane zamiennie, ale mają one pewne różnice.

Hip-hop jest szerokim kulturowym ruchem, który obejmuje różne elementy, takie jak muzyka, taniec, malarstwo graffiti, moda i język. Jest to kultura tworzona przez społeczności, której często towarzyszą określone wartości i postawy. Hip-hop powstał w społecznościach afroamerykańskich i latynoskich w Stanach Zjednoczonych i ma głębokie korzenie w ich doświadczeniach społecznych, politycznych i kulturowych.

Rap natomiast jest jednym z elementów hip-hopu i odnosi się głównie do techniki wokalnej, w której artyści rytmicznie recytują teksty. Rap jest rodzajem poezji w formie mówionej, zazwyczaj wykonywanej w rytmie muzyki hip-hopowej lub instrumentalnej. Jest to główny środek wyrazu w muzyce hip-hopowej, ale może być także wykorzystywany w innych gatunkach muzycznych.

Innymi słowy, hip-hop to szerszy kontekst kulturowy, który obejmuje różne formy wyrazu artystycznego i społeczno-kulturowe wartości, podczas gdy rap jest konkretną techniką wokalną, często stosowaną w ramach muzyki hip-hopowej. Jednak ze względu na silne powiązanie między tymi dwoma terminami, często są one używane wymiennie lub łączone w ramach tej samej dyscypliny artystycznej.

rap

(fot. elements.envato)

Czym różni się olschool od newschoolu w rapie?

W rapie istnieje rozróżnienie między „oldschool” a „newschool”, które odnoszą się do dwóch różnych okresów rozwoju gatunku i stylów muzycznych.

  1. Oldschool: Oldschool odnosi się do wczesnych lat rozwoju rapu, zwykle lat 70., 80. i wczesnych 90. XX wieku. Ten okres charakteryzował się prostszymi, funkowymi podkładami muzycznymi, a także bardziej bezpośrednimi i rytmicznymi stylami rapowania. Teksty często dotyczyły imprezowania, umiejętności rapowych i życia w społecznościach miejskich. Oldschool rap opierał się na beatboxingu i sample’ach z płyt winylowych, a artyści często wykorzystywali technikę „breakbeat” do tworzenia podkładów muzycznych.
  2. Newschool: Newschool rap odnosi się do bardziej współczesnych stylów rapowych, które pojawiły się w latach 90. i później. W newschool rapie często dominują bardziej złożone i urozmaicone podkłady muzyczne, które wykorzystują nowoczesne technologie produkcji muzycznej. Istnieje większa różnorodność stylów w newschool rapie, od melodyjnego rapu po bardziej agresywne i eksperymentalne brzmienia. Teksty w newschool rapie mogą obejmować szerszy zakres tematów, takich jak społeczne niesprawiedliwości, polityka, osobiste doświadczenia i refleksje.

Ponadto, rozwój newschool rapu przyniósł nowe techniki i style rapowe, takie jak mumble, trap, drill czy SoundCloudRap. W newschool rapie większą rolę odgrywa również obecność mediów społecznościowych i platform streamingowych, które umożliwiają artystom niezależnym większą ekspozycję i dostęp do publiczności.

Warto zauważyć, że podział na oldschool i newschool jest pojęciem względnym i nie ma jednoznacznych granic czasowych. Istnieją również artyści, którzy mieszają elementy obu stylów, tworząc unikalne hybrydy i czerpiąc inspirację z różnych okresów rozwoju rapu.

Mikser x mPay – mRap

Posłuchaj kawałka Miksera – znanego polskiego rapera i freestylowca – który stworzył specjalnie dla aplikacji mPay!

Podziel się ze znajomymi