Historia ZOO – ogrodów zoologicznych

Historia ogrodów zoologicznych sięga XIX wieku, kiedy to na terenie Europy zaczęły powstawać pierwsze zoo. Pierwszy ogród zoologiczny na świecie to założone w 1752 roku w Wiedniu.

W kolejnych latach powstały podobne placówki w innych miastach, takich jak Londyn, Paryż czy Berlin. Początkowo zwierzęta były trzymane w bardzo złych warunkach, a ich cierpienie nie było brane pod uwagę.

Poprawa warunków dla zwierząt

Wraz z upływem czasu, coraz większa liczba ludzi zaczęła interesować się ochroną zwierząt i ich potrzebami. W 1828 roku utworzono w Paryżu pierwsze stowarzyszenie zajmujące się ochroną zwierząt, a w 1844 roku w Londynie powstała pierwsza organizacja zajmująca się ochroną zwierząt na skalę światową – Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals.

zoo

(fot. unsplash)

Ogrody zoologiczne  zaczęły się modernizować i poprawiać warunki, w jakich żyją zwierzęta. Z czasem liczba ogrodów zoologicznych na świecie zaczęła rosnąć, a ich misją stała się ochrona zagrożonych gatunków oraz edukacja społeczeństwa na temat zwierząt i ich potrzeb.

zoo

(fot. unsplash)

Ochrona gatunkowa w ogrodach zoologicznych

Obecnie ogrody zoologiczne na całym świecie są ważnym miejscem ochrony zwierząt i ich środowiska naturalnego. Prowadzą programy ochrony gatunkowej, badania naukowe oraz edukacyjne, mające na celu podniesienie świadomości społecznej na temat ochrony zwierząt i ich środowiska.

zoo

(fot. unsplash)

ZOO we Wrocławiu i w Warszawie (bilety kupisz w aplikacji mPay)

Ogród zoologiczny we Wrocławiu

Zoo we Wrocławiu powstało w 1865 roku i jest jednym z najstarszych ogrodów zoologicznych w Europie. Na przestrzeni lat, zoo przeszło wiele modernizacji i zmian, stając się miejscem, gdzie żyje ponad 10 tysięcy zwierząt z całego świata. Wśród nich znajdują się m.in. słonie, żyrafy, tygrysy, pandy, hipopotamy oraz wielu innych przedstawicieli fauny. Zoo we Wrocławiu jest także miejscem ochrony gatunkowej, prowadząc szereg programów mających na celu zachowanie zagrożonych gatunków zwierząt.

Ogród zoologiczny w Warszawie

Historia warszawskiego ogrodu zoologicznego sięga 1928 roku, kiedy to powstał on z inicjatywy Stefana Milskiego i Antoniego Trojanowskiego. Początkowo zoo mieściło się na terenie Łazienek Królewskich, gdzie znajdowały się tylko dwa dzikie zwierzęta. W kolejnych latach zaczęto budować nowe wybiegi i budynki dla zwierząt, co przyczyniło się do rozwoju ogrodu zoologicznego.

Podczas II wojny światowej, w wyniku działań wojennych, wiele zwierząt zginęło lub uciekło z warszawskiego zoo. W 1944 roku, podczas Powstania Warszawskiego, niemieckie wojska spaliły zoo, a większość zwierząt zginęła.

Po wojnie zoo zostało odbudowane i powiększone. W kolejnych latach zaczęto wprowadzać nowe gatunki zwierząt, takie jak słonie, tygrysy, żyrafy czy pandy. W 1974 roku otwarto nowoczesny pawilon dla słoni, który stał się jednym z symboli warszawskiego zoo.

Obecnie warszawskie zoo jest jednym z największych i najnowocześniejszych ogrodów zoologicznych w Polsce. Posiada ponad 12 tysięcy zwierząt z całego świata, w tym wiele gatunków zagrożonych wyginięciem. Zoo prowadzi szereg programów ochrony gatunkowej oraz edukacyjnych dla dzieci i młodzieży.

Podziel się ze znajomymi