Co to jest Smart City?

Smart city to koncepcja rozwoju miast oparta na wykorzystaniu nowoczesnych technologii informatycznych i komunikacyjnych w celu poprawy jakości życia mieszkańców, efektywności zarządzania oraz zrównoważonego rozwoju urbanistycznego. Idea ta zakłada integrację różnych obszarów miasta, takich jak transport, energetyka, gospodarka, edukacja, zdrowie i administracja publiczna, w celu stworzenia bardziej efektywnych i przyjaznych środowisk do życia.

Od kiedy używa się terminu „Smart City”?

Termin „Smart City” powstał w latach 90. XX wieku i został użyty po raz pierwszy w 1991 roku przez amerykańskiego architekta Johna W. McCarthya. Od tamtego czasu pojęcie to zyskało na popularności i jest szeroko stosowane na całym świecie w kontekście rozwoju miast opartego na technologiach informacyjnych i komunikacyjnych.

smart city

(fot. pixabay.com)

Co wyróżnia miasta „Smart”?

Technologie informacyjne i komunikacyjne: Smart city wykorzystuje zaawansowane technologie, takie jak Internet rzeczy (IoT), big data, sztuczna inteligencja (AI) i chmura obliczeniowa do zbierania i analizy danych oraz zarządzania infrastrukturą miasta.

Zrównoważony rozwój: Smart city dąży do zrównoważonego rozwoju, poprzez optymalizację zużycia energii, redukcję emisji gazów cieplarnianych oraz efektywne zarządzanie zasobami naturalnymi.

Partycypacja obywateli: Smart city angażuje mieszkańców w proces podejmowania decyzji oraz rozwijania miasta poprzez udostępnianie danych, tworzenie platform do komunikacji i współpracy oraz uwzględnianie ich opinii i potrzeb.

Usługi miejskie: Smart city dostarcza nowoczesne usługi publiczne, takie jak inteligentny transport, zdalne zarządzanie budynkami, e-administracja czy e-zdrowie, aby ułatwić życie mieszkańcom i zwiększyć efektywność sektora publicznego.

smart city

(fot. pixabay.com)

Jakie „Smart” rozwiązania wdrożono w polskich miastach?

W polskich miastach wdrożono wiele różnych technologii smart city, które mają na celu poprawę jakości życia mieszkańców, efektywne zarządzanie miastem oraz zrównoważony rozwój.

Inteligentne oświetlenie uliczne: W wielu miastach, takich jak Wrocław, Kraków czy Gdynia, zainstalowano systemy inteligentnego oświetlenia ulicznego. Te systemy wykorzystują czujniki ruchu i światła, aby dostosować jasność oświetlenia do aktualnych warunków, co przyczynia się do oszczędności energii.

Systemy zarządzania ruchem: W miastach, takich jak Warszawa czy Poznań, zaimplementowano systemy zarządzania ruchem oparte na technologiach informatycznych. Te systemy monitorują ruch drogowy, sterują sygnalizacją świetlną i dostarczają informacje na temat natężenia ruchu, co przyczynia się do płynniejszego i bardziej efektywnego przemieszczania się po mieście.

Inteligentne systemy transportowe: Niektóre miasta, takie jak Kraków i Gdańsk, wprowadziły inteligentne systemy transportowe, które umożliwiają monitorowanie i zarządzanie transportem publicznym. Dzięki aplikacjom mobilnym mieszkańcy mogą sprawdzić rozkłady jazdy, kupować bilety elektroniczne i śledzić aktualne położenie pojazdów.

E-administracja: W wielu miastach wdrożono systemy e-administracji, które umożliwiają mieszkańcom załatwianie różnych spraw urzędowych online. Dzięki temu można składać wnioski, płacić podatki, rejestrować pojazdy i wiele innych bez konieczności wizyty w urzędzie.

Monitorowanie jakości powietrza: W niektórych miastach, takich jak Wrocław czy Kraków, zainstalowano systemy monitorowania jakości powietrza. Czujniki monitorują stężenie zanieczyszczeń, takich jak pył zawieszony, tlenek azotu czy dwutlenek siarki, co pozwala na szybką reakcję w przypadku przekroczenia dopuszczalnych norm i podejmowanie działań mających na celu poprawę jakości powietrza.

Inteligentne gospodarowanie energią: Niektóre miasta, takie jak Gdynia czy Lublin, inwestują w inteligentne systemy energetyczne. Te systemy umożliwiają monitorowanie zużycia energii w budynkach, optymalizację pracy systemów grzewczych i chłodzących oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, co prowadzi do oszczędności i zrównoważonego wykorzystania zasobów energetycznych.

smart city

(fot. pixabay.com)

Żyj w Smart City z aplikacją mPay!

 

Aplikacja mPay to doskonałe narzędzie, które umożliwia korzystanie z wielu udogodnień, które przyczynią się do usprawnienia Twojego życia w mieście.

Dzięki aplikacji mPay, podróżowanie komunikacją miejską staje się bezproblemowe. Nie musisz już kupować fizycznego biletu czy szukać miejsca, gdzie go zdobyć. Wystarczy, że skorzystasz z aplikacji mPay, aby zakupić bilet na dowolną trasę. Wygodne i proste, prawda? Nie tracisz już czasu na zbędne czekanie, a podróżowanie staje się jeszcze bardziej efektywne.

Parkowanie w mieście już nigdy nie będzie uciążliwe. Dzięki aplikacji mPay możesz opłacać parking bez konieczności chodzenia do parkomatu. Wybierasz odpowiednią strefę, dokonujesz płatności za pomocą aplikacji i możesz spokojnie cieszyć się swoim czasem w mieście. To rewolucja, która oszczędza Twój czas i energię.

Aplikacja mPay to nie tylko ułatwienia związane z transportem. Możesz również korzystać z niej, aby kupować bilety do różnych miejsc rozrywki, takich jak zoo czy parki rozrywki. Bez kolejek i stresu, jednym kliknięciem możesz zdobyć bilety na wymarzone atrakcje. Łatwo, szybko i wygodnie.

A co po powrocie do domu? Aplikacja mPay umożliwia zarządzanie Twoimi rachunkami i opłacanie faktur. Nie musisz już martwić się o pamiętanie o terminach płatności czy marnować czasu na chodzenie do placówek. Wszystko masz pod kontrolą w jednym miejscu. Przyjemne i proste zarządzanie finansami.

Podziel się ze znajomymi