Co to jest podcast?

Podcast – co to?

Podcast to forma cyfrowej rozrywki lub edukacji, w której twórcy nagrywają i publikują pliki dźwiękowe (np. wywiady, monologi, dyskusje) do odsłuchania przez użytkowników. Są dystrybuowane za pomocą specjalnych platform, takich jak m.in. Apple Podcasts, Spotify, Google Podcasts, czy SoundCloud.

Historia podcastów na świecie i w Polsce

podcast co to

(fot. pixabay.com)

Podcasty powstały na początku XXI wieku, a ich historia sięga lat 80. XX wieku, kiedy to powstał pierwszy program umożliwiający przesyłanie plików dźwiękowych przez internet. Pierwszym znaczącym podcastem był „The Ricky Gervais Show”, który zadebiutował w 2005 roku.

Wkrótce potem, w 2005 roku, Apple wprowadziło iTunes do swojej platformy, co umożliwiło łatwe dystrybuowanie i odsłuchiwanie podcastów. W kolejnych latach powstały nowe platformy, takie jak Spotify, SoundCloud czy Google Podcasts, które pomogły w rozwoju podcastów na całym świecie.

W Polsce podcasty zaczęły zyskiwać popularność około 2015 roku. Początkowo były to głównie podcasty o tematyce technologicznej, ale z czasem powstawały kolejne, z różnych dziedzin, takich jak polityka, kultura, biznes czy rozrywka. Obecnie podcasty w Polsce cieszą się dużą popularnością, a liczba zarówno twórców, jak i słuchaczy, ciągle rośnie.

Na jakich platformach można posłuchać swoich ulubionych podcastów?

podcast co to

(fot. pixabay.com)

Podcasty można odsłuchać na różnych platformach, zależnie od preferencji użytkowników i urządzeń, na których słuchają. Oto kilka najpopularniejszych platform do słuchania podcastów:

  1. Apple Podcasts – platforma, która stała się synonimem podcastów i jest dostępna na urządzeniach Apple.
  2. Spotify – popularna platforma streamingowa, która zaczyna stawiać na podcasty i oferuje zarówno swoje oryginalne produkcje, jak i wiele innych podcastów.
  3. Google Podcasts – platforma oferowana przez Google, jest dostępna na różnych urządzeniach z systemem Android oraz na stronie internetowej.
  4. SoundCloud – popularna platforma dla muzyków, ale także dla podcastów.
  5. Pocket Casts – płatna aplikacja do słuchania podcastów, z wieloma opcjami personalizacji i zaawansowanymi funkcjami.
  6. Overcast – bezpłatna aplikacja do słuchania podcastów, dostępna tylko na urządzeniach z systemem iOS.

Najpopularniejszą platformą do słuchania podcastów jest Apple Podcasts, ponieważ jest ona dostępna na urządzeniach Apple i jest jedną z najstarszych i największych platform podcastowych na świecie. Jednakże, wraz z rozwojem innych platform, takich jak Spotify czy Google Podcasts, udział Apple Podcasts w rynku podcastów zaczął się zmniejszać, a konkurencja między platformami staje się coraz większa.

Videocast a podcast

Videocast i podcast to dwa różne formaty cyfrowych mediów, które mają podobne cechy, ale różnią się od siebie podstawowymi aspektami.

Podcast to plik dźwiękowy w formacie cyfrowym, który jest dystrybuowany przez internet i umożliwia słuchanie treści audio w dowolnym momencie i miejscu. Podcasty zwykle składają się z serii odcinków, które są udostępniane regularnie, np. co tydzień, co dwa tygodnie itp. Podcasty mają różne tematy i formy, mogą być rozmowami, wykładami, reportażami, opowieściami itp.

Videocast (lub vodcast) to forma mediów, która łączy cechy tradycyjnych podcastów z wideo. Videocasty zwykle zawierają wideo i dźwięk, co umożliwia oglądanie i słuchanie treści cyfrowych. Podobnie jak podcasty, videocasty są dystrybuowane przez internet i mogą zawierać serię odcinków na różne tematy. Często videocasty zawierają rozmowy, wywiady, recenzje, poradniki, prezentacje itp.

Podcast to głównie plik dźwiękowy, a videocast to połączenie wideo i dźwięku. Oba formaty umożliwiają słuchanie lub oglądanie treści w dowolnym czasie i miejscu, ale różnią się pod względem formatu i sposobu dystrybucji.

mCast – videocast i podcast produkowany przez mPay

podcast co to

Aplikacja mPay w marcu 2023 zaczęła produkować i dystrybuować videocasty i podcasty o finansowo-lifestylowej tematyce.

Pierwszy odcinek powstał we współpracy z FlySpotem i został opublikowany w Dniu Kobiet. Tematem odcinka była nietypowa i ciekawa pasja Żanety Olczyk, a jest nią latanie.

Rozpoczęliśmy też serię odcinków o inwestowaniu – Akademia Inwestowania. W kolejnych odcinkach specjaliści z Wealthseed wdrażają w procesy oszczędnościowo-inwestycyjne. Dotychczas zrealizowaliśmy odcinki dotyczące początków inwestowania, podstawowych branżowych pojęć czy pierwszego portfela inwestycyjnego. Seria jest dostępna również na YouTube.

Za pomocą videocastu i podcastu zarząd i pracownicy mPay mogą dzielić się informacjami dotyczącymi spółki z klientami i inwestorami. Można zapoznać się np. z działaniami mPay w roku 2022 i planami na rok 2023.

Wszystkie odcinki można zobaczyć i odsłuchać na YouTube, Spotify i Apple Podcast.

Podziel się ze znajomymi